Нишикори и Медведев флиртуват с историята в Токио

Руснакът Даниил Медведев стана първият квалификант от 16 години, който достига до финала на турнира в Токио (от категория ATP 500). На полуфиналите 22-годишният Медведев срази с 6:3, 6:3 друг млад талант - канадеца Денис Шаповалов. Така руснакът повтори постижението на шведа Магнус Норман, който през 2002 година достигна до финала като квалификант.

Медведев надделя над Шаповалов за 65 минути, като в първия сет реализира два пробива (в третия и деветия гейм). Руснакът не загуби нито веднъж подаването си в мача, а във втората част направи ранен пробив, което му бе напълно достатъчно, за да спечели срещата.

Даниил Медведев не загуби дори сет в четирите си мача в основната схема (загуби един сет в квалификациите) и на финала ще играе с поставения под №3 Кей Нишикори. Японецът също не загуби нито сет в четирите си мача в състезанието дотук, като на полуфинала днес се наложи със 7:6 (2), 6:1 над поставения под №8 французин Ришар Гаске.

Нишикори не даде шанс на съперника си във втория сет, но първият бе много оспорван, като нямаше пробиви и частта трябваше да бъде решена в тайбрек. В него японецът поведе с 3:0 и 4:1, а след като двамата размениха полетата си при 4:2, Нишикори взе 3 поредни точки и затвори тайбрека.

Ако спечели финала, Нишикори ще запише името си в историята като третия тенисист с поне 3 титли в турнира в столицата на Япония. Другите двама са легендите Стефан Едберг (4 титли) и Пийт Сампрас (3). Само четирима души са печелили надпреварата в Токио повече от веднъж - освен Нишикори с 2 трофея е и легендата Джим Къриър.