България напред на Мондиал 2018 след обрат срещу Канада (видео + галерия)

Волейболистките от националния отбор на България се класираха за следващата втора фаза на Световното първенство за жени в Япония. Момичетата на селекционера Иван Петков обърнаха и се наложиха над Канада с 3:1 (23:25, 27:25, 25:21, 25:21) в последния си мач от Група В от първата фаза на шампионата, който бе директен спор за продължаване напред, игран тази сутрин пред по-малко от 500 зрители в зала "Хокайдо Префекчъръл Спортс Сентър" в Сапоро.

Срещат беше излъчена на живо по MAX SPORT 2.

Така българските "лъвици" завършиха на 4-о място в крайното класиране в групата с 2 победи, 3 загуби и 6 точки и продължават напред в следващата фаза на Мондиал 2018. Напред продължават и първите три отбора - олимпийският шампион Китай, непобеденият до момента тим на Италия и коравата Турция.

Четирите тима ще се слеят в Група F, мачовете от която ще се играят в Осака, с първите 4 отбора от Група С - действащия световен шампион САЩ, Русия, Тайланд и Азербайджан, като ще играят помежду си. Отборите влизат във втората фаза на първенството с абсолютно всичките си показатели от първата - победи, загуби, точки, геймово и точково съотношение. Утре и в събота (5 и 6 октомври) са почивни дни, а срещите от втората фаза започват в неделя (7 октомври) като точната програма ще стане ясно по-късно.

От друга страна Канада остана на предпоследното 5-о място в Група В с 1 победа, 4 загуба и 3 точки и заедно с аутсайдера Куба отпадат от по-нататъшно участие на световното първенство.
Началото на първия гейм беше малко по-добро за канадките, които поведоха с 3:1. България успя да изравни при 5:5 след две атаки на Мария Каракашева. Канада отново дръпна със 7:5 след две успешни нападения на Оутъмн Бейли. Поредна атака на Каракашева и 7:7. Първото техническо прекъсване пък дойде при 8:7 за "кленовите листа" след блок-аут на Кийра Ван Рик. Българските "лъвици" успяха да обърнат до 11:10 в своя полза след атака на Нася Димитрова и блокада на Гергана Димитрова. Нов обрат и 12:11 за Канада след силна контра на Ван Рик. Играта продължи точка за точка до 13:13, след което България излезе напред в резултата - 14:13 след ас на Гери Димитрова. Втората техническа пауза дойде при 16:14 за момичетата на Иван Петков след грешка в атака на Бейли. Пореден обрат и 17:16 за Канада след блок на Емили Мальо и грешка на Каракашева. Каракашева веднага се реваншира с успешна атака последвана от ас на разпределителката Лора Китипова и 18:17 за "трикольорките". Силна контра на Мирослава Паскова по правата и 19:17. Две грешки на българките и 19:19. Контра през центъра на Мальо - 20:19 за канадките и тайм-аут за Иван Петков. Това даде ефект - атака на капитанката Христина Русева последвана от аут на Ван Рик и 21:20 за България. Нова атака на Мальо и контра на Ван Рик и 22:21 за Канада. В крайна сметка канадките взеха гейма с 25:23 след блок-аут на резервата Алекса Грей и силен ас на Бейли.

Втората част тръгна по-добре за България, която дръпна бързо с 5:2, а междувременно разпределителката на Канада Мегън Кър се контузи и бе заменена от Даниел Смит. Разликата нарасна до 8:4 след силна атака на Гери Димитрова. Ас на Нася Димитрова и 9:4. Преднината на българките стана 12:6 след отлична атака на Мирослава Паскова. Канада намали до 14:11 след грешка от сервис на Гери Димитрова и ас на Кийра Ван Рик, което накара Иван Петков да поиска прекъсване. Нова грешка в българския състав и ас на Ван Рик и 14:13. Стигна се и до равенство при 15:15 след атака на завърналата в игра Оутъмн Бейли. Все пак, техническа пауза дойде при 16:15 за България след атака от краче на Нася Димитрова. Резултатът стана 18:16 след поредна атака на Нася Димитрова. Канада стигна до равенство при 20:20 след силни изяви на Алекса Грей. Българските "лъвици" все пак стигнаха до геймбол при 24:22 след две страхотни атаки на Гери Димитрова. "Кленовите листа" изравниха при 24:24. България успя да измъкне гейма с 27:25 след успешна контра на Мария Каракашева и ас на Лора Китипова.

И третия гейм стартира добре за българките, които поведоха с 5:3, а техническата пауза дойде при 8:6 след атака на Силвана Чаушева, която се появи в игра в края на предишната част. Преднината на "лъвиците" нарасна до 14:10 след поредна атака и силен ас на Нася Димитрова. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:14 за България след блок-аут на Силвана Чаушева. Предимството на българските волейболистки набъбна до 19:14 след три поредни грешки на Канада, което накара Марчело Абонданца да вземе тайм-аут. Нова грешка, този път на Алекса Грей, и 20:14. "Кленовите листа" успяха да върнат 4 точки за 20:18, а след това намалиха до 22:21 благодарение на завърналата се в игра Бриана Биймиш. В крайна сметка България спечели гейма с 25:21 след атака от краче и блокада на Нася Димитрова и поведе с 2:1.

Четвъртата част започнаха равностойно до 5:5, след което България дръпна с 8:5 след атака на Мария Каракашева, грешка на канадките и блокада на Христина Русева. Постепенно Канада успя да изравни при 13:13 след атака в аут на Гери Димитрова и мощен ас на Кийра Ван Рик. Все пак, втората техническа пауза дойде при минимална преднина за "лъвиците" - 16:15 след блокада на Русева. Последва обрат и 18:17 за канадките след аут на Гери Димитрова. Пусната топка на разпределителката Лора Китипова и аут на Бриана Биймиш и 19:18 за България. Нов мини обрат след блокада на Емили Мальо и контра блок-аут на Биймиш и 20:19 за "кленовите листа". Българките веднага си върнаха предимството при 21:20 след атака през центъра на Русева и аут на Кийра Ван Рик. Грешки в атака на влязлата като резерва за канадския състав Кайла Ричи и Ван Рик и 23:20. България спокойно спечели гейма с 25:21 след силна атака на Гери Димитрова и мача с 3:1, с което се класира за следващата фаза на Мондиал 2018.

Най-полезни за българския тим бяха Гергана Димитрова (1 блок, 1 ас и 34% ефективност в атака) и Нася Димитрова (1 блок, 3 аса и 65% ефективност в атака) с по 17 точки за победата. Мария Каракашева добави още 16 точки (1 блок, 1 ас и 39% ефективност в атака) за успеха. За канадките Оутъмн Бейли (4 аса и 38% ефективност в атака) и Кийра Ван Рик (4 аса и 40% ефективност в атака) реализираха по 18 точки, но и това не бе достатъчно за победа.

БЪЛГАРИЯ - КАНАДА 3:1 (23:25, 27:25, 25:21, 25:21)
БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 5, Мирослава Паскова 8, Гергана Димитрова 17, Мария Каракашева 16, Нася Димитрова 17, Христина Русева 12 - Жана Тодорова-либеро (Силвана Чаушева 5, Петя Баракова)
Старши треньор: ИВАН ПЕТКОВ