Вавринка аут от Токио, Андерсън се нуждае от още една победа, за да измести Григор

Шампионът през 2015 година Стан Вавринка (Швейцария) отпадна във втория кръг на турнира по тенис на родна земя в Токио с награден фонд 1,782 милиона долара. Той загуби от канадеца Денис Шаповалов с 6:4, 1:6, 4:6 след почти два часа игра.

19-годишният Шаповалов реализира решаващ пробив в седмия гейм на третия сет, за да триумфира.

Двукратният победител и местен любимец Кей Нишикори спечели срещу французина Беноа Пер с 6:3, 7:5 и се класира за четвъртфиналите.  Поставеният под номер 3 японец взе първите пет гейма в мача, а след това реализира обрат от 0:3 гейма във втория сет.

Трикратният финалист Милош Раонич (Канада) пласира 15 аса и елиминира във втория кръг 20-годишния квалификант Йозуке Уатануки (Япония) с 6:3, 7:6(2). Поставеният под номер 6 Раонич ще играе на четвъртфиналите срещу руснака Даниил Медведев, който спечели с 6:4, 6:3 срещу Мартин Клижан (Словакия).

Вторият в схемата Кевин Андерсън (Южна Африка) наниза 22 аса, но победи трудно австралиеца Матю Ебдън с 4:6, 7:6 (1), 6:2. Андерсън ще играе във втория кръг срещу Франсис Тиафоу (САЩ), а при успех ще измести Григор Димитров от осмото място в световната ранглиста.

Шампионът от 20165 година Ник Кирьос (Австралия) също започна с труден успех след 7:5, 7:6(3) над участващия с "уайлд кард" представител на домакините Йошихито Нишиока. Следващият съперник на Кирьос ще бъде номер 8 Ришар Гаске (Франция).

Австралиецът Алекс дьо Мино отрази четири мачбола в деветия гейм на втория сет и стигна до обрат в първия кръг срещу французина Жил Симон с 6:7(1), 7:6(5), 6:2. Той очаква мач срещу номер 5 Стефанос Циципас (Гърция).