Китайска доминация в Гуанджоу, Уилямс и Мърфи отпаднаха

Световният шампион по снукър и носител на 22 ранкинг титли (и две от “Мастърс”) Марк Уилямс не можа да прескочи осминафиналната фаза в четвъртия ранкинг турнир за сезон 2018/19 - Шампионата на Китай. Уелския дракон бе спрян от 21-годишния китайски талант Ксинтон Жао с 5:3, като така вече домакините имат трима представители на 1/4-финалите - Жао, 20-годишния Хаотян Лю и 18-годишния Сиджун Юан, който пък изхвърли първата щека на Азия Дин Дзюнхуей.

За Жао победата над Уилямс е изключително знакова, защото миналата кампания той изпадна от световния тур след серия от слаби резултати и едва през Q School отново намери място сред професионалистите. За първи път в кариерата си той се класира на четвъртфинал на ранкинг турнир и ще се изправи срещу друг играч в много добра форма този сезон - Бари Хоукинс, който е финалист от Шанхай Мастърс, а сега в Гуанджоу елиминира Греъм Дот с 5:2, а преди това Нопон Сенкам и Ашли Карти.

Уилямс направи брейк от 108 точки, за да поведе с 3:1, но китаецът осъществи бляскав обрат със серии от 52, 94 и 74. Световният номер 97 обясни след мача, че е съгласен с твърдението, че условията в Гуанджоу са по-неблагоприятни за топ играчите.

Хаотян Лю също взе “известен скалп” в лицето на Шон Мърфи с победа 5:3, а Юан се справи с Марк Кинг със същия резултат.