Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 0:1

Русия си осигури титлата в отборната надпревара на Световното в София

Русия си осигури титлата в отборната надпревара при жените на Световното първенство по художествена гимнастика в София още преди изиграването на съчетанията в последните две групи от днешния финален ден на квалификациите.

Рускините в състав Дина Аверина, Арина Аверина и Александра Солдатова играха в първия поток с ленти и събраха сбор от 161.325 точки от десетте съчетания, след като двете им най-слаби оценки отпаднаха. Солдатова представи страхотна лента и е с първа оценка на този уред до момента - 19.900 точки. Втора е Линой Ашрам от Израел с 18.550 точки.

Арина Аверина направи много грешки в композицията си с лента и получи едва 13.800 точки. Първо тя завърза лентата, не успя да я разплете и взе резервната, която обаче се счупи. Рускинята дори спря да играе няколко секунди, след което взе втората резервна лента и довърши съчетанието си, но отново допусна грешки.

Във временното класиране отборно България остава на второ място, но Катрин Тасева и Боряна Калейн ще играят по-късно с ленти. Те са в третия поток от 14.00 часа. В подреждането на бухалки до момента Катрин Тасева и Невяна Владинова са съответно четвърта и пета, което засега им гарантира място сред осемте финалистки на този уред.

26 Невяна Владинова с бухалки на СП по художествена гимнастика

В общото класиране за многобоя води световната шампионка от Пезаро 2017 Дина Аверина със сбор от 60.800. Втора е Александра Солдатова с 60.275, а трета е Арина Аверина с 60.000. За момента на пета и шеста се движат Катрин Тасева и Невяна Владинова.

За финала в многобоя и на финалите на отделните уреди обаче се класират само по две гимнастички от държава. Квалификациите ще завършат днес в 16.45 часа, когато ще станат ясни медалистите в отборното състезание, финалистките на бухалки и обръч и първите 24, които се класират за финала в индивидуалния многобой при жените в петък. От 20.00 часа тази вечер са финалите на бухалки и лента.