Първи пет медала за България от Европейските детски игри

Българските момчета и момичета вече започнаха своя поход към медалите на 13-ите детски атлетически игри в Бърно.

В дисциплината скок на височина за момчета (2005 г.) разградският състезател Лъчезар Вълчев (треньор Красен Цонев) завоюва златния медал, преодолявайки 1.65 м. Втори след него остана латвиецът Йоренс Микелсонс (1.62 м).

В бягането на 800 м Вълчев води до последните три метра, но представителят на домакините Якуб Дудиха успя да го настигне и да победи с 2:20.49. Лъчезар финишира втори със сребърен медал – 2:21.15 мин, а трети завърши унгарецът Рихард Сегеш – 2:21.84 мин.
Лъчезар има възможност да спечели още един златен медал. Той постигна най-добър резултат от всичките 47 участници в скока на дължина - 5.65 м. Вълчев ще стартира днес по обяд. Нека припомним, че Лъчезар Вълчев спечели златния медал на четирибой при момчетата от националния шампионат в София с най-добро постижение за всички времена – 320 точки.

Сребърен медал в бягането на 1500 м спечели чаровната габровка Ева Петкова (треньор Веселин Георгиев). В упорита битка с „домакинята” Павла Щоудкова Петкова отстъпи в последните 150 м и спечели второто място с отличен резултат – 4:51.88 мин (4:40.44 минза победителката). С 15 секунди назад остана „бронзовата” Марта Клобашкова (Слвк) - 5:05.42 мин.

В бягането на 1500 м при момчетата (2004 г.) Мехмед Мехмед (Лудогорец-Разград) остана пети. Още от самия старт той бе изтласкан надясно от основната група и трябваше да бяга по четвърти коридор. Мехмед все пак поведе, но силите му стигнаха само до края на 1000-ия метър. Там по-свежите му съперници рязко ускориха и Мехмед не успя да реагира, финиширайки пети с 4:39.02 мин.

В бягането на 60 м при момчетата (2003 г.) плевенчанинът Цветан Георгиев (Плевен 2014, треньор Мариян Димитров) се класира за финала с осми резултат (7.47 м). За жалост, другият ни представител в тази възрастова група Радослав Пенев (Супер спорт-Варна) със 7.67 м остана 21-и и не се класира за Финал Б.

Успешно преодоля квалификацията на скок дължина Мила Димитрова (Академик-София, треньор Моника Гачевска). С 5.11 м тя ще се бори утре за призово класиране.

Мария Симовска (Спортико, треньор Екатерина Тошева) спечели бронзов медал със 7.81 сек във финала на 60 м. А Мила Димитрова (Академик-София, треньор Моника Гачевска) финишира четвърта със 7.84 сек. Победителка е чехкинята Адела Новотна със 7.62 сек.

Чудесно се представя при момичетата (2004 г.) варненката Александра Янева (треньор Руслан Грозданов и Симеон Попхлебаров). Тя се класира с второ време (8.02 се) за финала на 60 м. Янева е сред осемте финалистки и на скок дължина – 5.29 м в квалификацията! Във финала на 60 м при момичетата (2004) Янева спечели бронзов медал с 8.10 се, разделяйки отличието с Клара Тоова (Слвк). Александра остана само на 7 стотни от победителката Хана Блажкова (Чех).

Така медалите ни тази вечер станаха четири.

За финал А на 60 м при момчетата (2007) се класира Боян Иванов (Академик-София, треньор Моника Гачевска) (8.99 сек). Във финал Б „влязоха” Ангел Костов (тр. Моника Гачевска) (той е с две години по-малък от конкурентите си тук, едва на 9 години - 9.29 сек, и Стефан Стефанов (Супер спорт--Варна, треньор Симеон Попхлебаров) - 9.20 сек.