Младежите казаха “сбогом” на Евро 2019 след нулево равенство в Черна гора

Младежкият национален отбор на България реално каза "сбогом" на мечтите си да играе на Евро 2019 в Италия догодина. В двубой от Група 9 на европейските квалификации футболистите на Антони Здравков стигнаха само до точката като гост на Черна гора (0:0). Младите "лъвове" се нуждаеха от задължителен успех на градския стадион в Никшич, за да съхранят шансовете си за класиране при определени обстоятелства на бараж. Както е известно, победителите в деветте квалификационни групи получават директно право на участие във форума, докато четирите най-добри втори селекции (без да се броят резултатите срещу последните в групите) играят баражи.

За съжаление, път към мрежата на черногорци не бе намерен през 90-те минути игра и след последния съдийски сигнал българите се простиха с надеждите си за нещо повече от почетно крайно класиране. В момента България заема четвъртото място в групата с актив от 9 точки. Трети е Казахстан с една повече, а вторият Словения има 14 на сметката си. Далеч напред, недостижим, е съставът на Франция, който е с пълен актив от 27 точки в актива си. В оставащите два мача до края България отново гостува - първо на Словения (12 октомври), а след това и на Люксембург (16 октомври).

Селекциите на Мояш Радонжич и Антони Здравков предложиха изключително динамични начални 20-25 минути. Въпреки че първият сериозен удар по посока една от двете врати бе отправен от родния национал Серкан Юсеин, домакините бяха тези, които диктуваха темпото на игра, като на няколко пъти поставиха под сериозно напрежение “лъвовете”. В 17-ата минута капитанът Вукчевич се оказа непокрит отляво в наказателното поле и стреля силно, но Даниел Наумов реагира перфектно и изчисти в ъглов удар.

След последвалото изпълнение отново вратарят на Лудогорец демонстрира отличен рефлекс и отрази силен удар с глава на Вукотич. Секунди след това българите организираха скоростна контраатака, топката стигна до Калоян Кръстев в наказателното поле, който добре я задържа и върна назад към връхлитащия Георги Йомов. Футболистът на Славия се опита с хубав удар по земята да намери долния ляв ъгъл на Царевич, но стражът реагира чудесно и изчисти в корнер.

След като за близо десетина минути черногорци и българи “охладиха” страстите и намалиха темпото, момчетата на Тони Здравков “избухнаха” в 38-ата минута. Янис Карабельов получи топката в центъра, напредна и след като се откри възможност пред него, прати бомбен снаряд от около 26-27 метра. Царевич обаче реагира перфектно и изби в ъглов удар.

След последвалото центриране топката бе изчистена извън наказателното поле, където упражнението този път повтори Венцислав Керчев, но и той бе отчаян от стража на домакините. В последните секунди на първата част българите на два пъти стигнаха в опасна близост до черногорската врата, но до така желания завършващ удар не се стигна.

Второто полувреме започна с чудесна възможност за България да излезе напред в резултата, след като Антонио Вутов бе фаулиран в 48-ата минута на метър пред наказателното поле. Зад топката застана именно потърпевшият юноша на Левски, който стреля, но много слабо, топката рикошира в стената и излезе в ъглов удар.

В следващите 20-ина минути футболистите и на двата отбора намалиха значително темпото, като нямаше и помен от скоростните атаки по посока двете врати през първата част. Двамата селекционери направиха първите смени в редиците си, което допълнително накъса играта и забави скоростта. В 70-ата минута Янис Карабельов проби отляво, разходи се по границата на наказателното поле на Черна гора, след което навлезе надясно и стреля от недотам удобна позиция, но ударът му мина високо над вратата.

Пет минути преди края на мача Лончар опита удар извън границата на наказателното поле, но топката премина встрани от вратата на Наумов. В заключителната част на срещата домакините бяха тези, които по-настървено търсеха победното попадение. Въпреки че се настаниха трайно в половината на “лъвовете” и в близост до наказателното им поле, до реална възможност да реализират гол в българската врата не се стигна. Така, след 90 минути игра, Черна гора и България си поделиха по една точка.

Черна гора U21 - България U21 0:0

Черна гора: 1. Царевич, 3. Вукчевич (к) (23. Вучич 74'), 4. Лончар, 5. Дринчич, 9. Шкендерович, 10. Стиепович, 11. Чмилянич (7. Петрович 58'), 13. Аземович, 14. Вукчевич (8. Голубович 58'), 15. Песукич, 17. Вукотич
Селекционер: Мояш Радонджич

България: 1. Наумов, 5. Керчев, 7. Йомов (8. Ал. Георгиев 60'), 9. Кръстев, 10. Юсеин, 11. Милев (17. Стоев 76'), 13. Велков (к), 14. Карабельов (6. Ан. Георгиев 82'), 15. П. Христов, 20. Вутов, 21. Костадинов
Селекционер: Антони Здравков

Жълти картони: Лончар (Черна гора); Юсеин, Керчев (България)
Главен съдия: Павел Орел, Чехия
Стадион: “Градски”, Никшич