Третo място за мъжката ни щафета на Световното по модерен петобой в Мексико

Българската щафета в състав Явор Пешлеевски и Тодор Михалев постигна исторически успех за България в модерния петобой. Младите ни надежди донесоха първия медал за страната от Световно първенство за мъже в дисциплината щафета.

Състезанието започна с дисциплината фехтовка, където лъвовете завършиха с 6-ти резултат във временото класиране, след това показаха 14-о време на плуването (2х100м св.стил), но успяха да преминат конната езда с най-голям брой точки (б.а. в модерния петобой състезателите получават непознати за тях коне чрез жребий). Така Пешлеевски и Михалев стартирата от 6-та позиция на последната дисциплина - бягане и стрелба (4х800м Laser-Run).

С невероятно бягане и отлична стрелба българите се пребориха за бронзовите медали. Международната федерация по модерен петобой (UIPM) определя българското класиране като сензацията на това световно първенство.

Тандемът Пешлеевски-Михалев показа потенциала си още миналата година, когато завоюва 4-о място на Европейското първенство за младежи и 6-о място на Световното първенство за мъже.

Модерният петобой е комплексен спорт, включващ 5 дисциплини - плуване (200м св. стил), фехтовка (шпага), конна езда (прескачане на препятствия) и комбинирана дисциплина (бягане и стрелба).