Световният мотокрос елит се завърна в България

На 25 и 26 август, след четири годишна пауза, Световният Мотокрос Шампионат MXGP се завърна на Мото полигон "Горна Росица", близо до Севлиево. Рекордните над 30 хиляди зрители се събраха, за да гледат 17-тия кръг от Шампионата. Високите температури не успяха да попречат на 94  състезатели от 33 държави да дадат най-доброто от себе си по време на състезателния уикенд.

Съботният ден започна с тренировки във всички класове, а в неделния ден, трибуните и местата около трасето бяха заети още от сутринта. Финалите започнаха с първи манш при MX2, където след много напрегнато състезание, трети завърши Томас Kяер Олсен (Husqvarna). Испанецът Хорхе Прадо (KTM) пък завърши на втора позиция, след като поведе на старта, но бе задминат от световния шампион Поулс Йонас (KTM), който финишира първи.

Лидерът в кралския клас Джерфри Херлингс (KTM) дръпна още със старта на първия манш в клас MXGP, като задържа позицията си до самия край на гонката. Словенецът Тим Гайзер (Honda), който бе подкрепен от многобройна публика, завърши втори. След ного завърши Клемент Десал (Kawasaki), който през цялото време бе преследван от французина Ромейн Фебвре (Yamaha), но в крайна сметка белгиецът спечели зрелищния двубой.

32 Световното по мотокрос в Севлиево

Във втория манш на MX2, отново имаше изключително напрегнато състезание. На първия завой се получи масово падане, което обърка плановете на повечето състезатели. В крайна сметка, след изключително интересно състезание с много обрати, Поулс Йонас (KTM) завърши трети, втори стана Хънтър Лоурънс (Honda), a първи завърши испанецът Хорхе Прадо (KTM).

Втората гонка в MXGP отново бе доминирана изцяло от Херлингс (KTM). Този път, обаче, основният му конкурент бе световният шампион Антонио Кайроли (KTM), който положи изключително много усилия, но в крайна сметка загуби двубоя и завърши втори. Тим Гайзер (Honda) успя да изпревари Клемент Десал (Kawasaki) и така остана трети. В този манш също стана изключително зрелищна битка между Фебвре (Yamaha) и Десал (Kawasaki), които почти през цялото време караха гума до гума.

В края на неделния ден на подиума в MX2 на най-високата стълбичка се качи Хорхе Прадо (KTM) с 47 т., следван от Поулс Йонас (KTM) с 45 т. и Хънтър Лоурънс (Honda) с 38 т.

В MXGP класа титлата грабна Джерфри Херлингс (KTM) с 50 т, на второ място се качи Тим Гайзер (Honda) с 42 т., а трети стана Клемент Десал (Kawasaki) с 38 т.