Уникални състезания на Световното по мотокрос в Севлиево

Над 30 000 зрители изгледаха състезателните маншове от Европейския и Световен шампионат по мотокрос в неделния ден на мотополигон "Горна Росица" в Севлиево. Публиката, сред която и много чужденци, станаха свидетели на много силно каране от елитните пилоти в различните класове. Перфектното трасе накара всички пилоти и официални лица да признаят за пореден път, че "Горна Росица" е най-доброто място за мотокрос в света. 72 акредитирани журналисти от Европа и САЩ похвалиха организаторите от Българска федерация по мотоциклетизъм за отличните условия и изразиха увереност, че мотополигонът в Севлиево и тази година трябва да бъде официално обявен за №1 в света. 94 състезатели от 33 държави взеха участие в Гран При България 2018, като шампионата беше открит от Румен Петков - председател на организационния комитет.

Джефри Херлингс (КТМ, Холандия) показа голямата си класа в MXGP и убедително спечели и двата манша. Лидерът във временното класиране направи още една голяма крачка към Световната титла, след като прибави 50 точки в актива си и вече има 783 - три кръга преди края на сезона. Основният му конкурент в "кралския" клас Антонио Кайроли (КТМ, Италия) пристигна в Севлиево накуцвайки и със специална шина на десния крак заради контузия. Въпреки здравословния си проблем, Кайроли като истински професионалист взе участие и в двата манша, като в първия завърши на 8-о място, а във втория остана на 4 секунди зад победителя Херлингс. Италианецът е втори във временното подреждане за сезона с актив от 710 точки (прибави 35 от Севлиево). На второто място за награждаване се качи Тим Гайсер (Honda, Словения, 42 точки), който беше бурно подкрепян от агитката, която го следва на всяко състезание и по традиция запалиха множество факли по време на церемонията по връчване на купите. На третото място в крайното подреждане за кръга е Клемент Десал (Kawasaki, Белгия, 38 точки). Българският представител в MXGP Петър Петров (Honda) завърши на 16-о място в първия манш и 19-o във втория. Нови 6 точки прибави Петров към актива си и вече е с 46 от началото на сезона.

В МХ2 Хорхе Прадо (КТМ, Испания) и Пол Йонас (КТМ, Латвия) си размениха по една победа в двата манша. В първия Йонас победи, но във втория с минимален аванс от 0.7 секунди Прадо удържа лидерството и с 47 точки се качи на първото място. Пол Йонас стъпи на втората позиция с 45 точки, а Хунтер Лауренс (Honda, Австрия) – трети с 38 т. Добро представяне за дебютанта в МХ2 Алекс Димитров (България, КТМ), който спечели първите си 3 точки от Световното, след като завърши 20-и в първия и 19-и във втория манш.

В Европейския шампионат ЕМХ 300 победата спечели Брад Андерсон (Великобритания, КТМ), втори се нареди Майк Крас (Холандия, КТМ), а трети - Андеро Лусбо (Естония, Husqvarna).

Истински малшанс за Майкъл Иванов (КТМ) при ЕМХ 250 кубика. Талантливият ни пилот остана 5-и във вчерашния първи манш, като нелепа грешка му костваше влизане в Топ 3. Днес Майкъл потегли перфектно от старта и дори за кратко поведе колоната, но падна в средата на първата обиколка и беше изпреварен от няколко състезатели. Иванов даде сериозна газ и се движеше 8-и преди отново да падне и докато запали мотора мина време и финишира на 18-о място. В общото подреждане за кръга Майкъл зае 13-а позиция с 15 точки. Другите ни двама представители в този клас Николай Малинов (КТМ) и Станислав Цеклеов (КТМ) завършиха съответно на 23–о и 24–о място.

Всички призьори бяха наградени от Румен Петков и шефа на FIM Европа Волфганг Сръб.