Силно начало за Наполи, историята се повтори за Лацио (видео)

Наполи демонстрира класа и победи с 2:1 като гост Лацио в първото голямо дерби за сезона в Серия "А". Чиро Имобиле даде аванс на домакините в 25-ата минута, но в добавеното време на първата част Аркадиуш Милик изравни. Секунди по-рано попадение на поляка беше отменено. В 59-ата минута Лоренцо Инсиние направи пълен обрат и зарадва почитателите на Наполи, които и тази година ще се надяват любимците им да водят битка за титлата.

Днешният двубой бе официален дебют на Карло Анчелоти начело на Наполи. Той се завърна в "калчото" след пауза от 9 години. Опитният специалист наследи Маурицио Сари и от него се очаква да запази извоюваните позиции, но и да направи следващата крачка в развитието на отбора. Орестис Карнезис застана на вратата, пазена доскоро от ветерана Хосе Рейна. Дрис Мертенс беше резерва и атаката водеха Аркадиуш Милик, Хосе Кайехон и Лоренцо Инсиние. Марек Хамшик действаше малко пред Пьотър Зелински и Алан Маркес.

Аут заради контузии за Наполи бяха Фаузи Гулам и привлеченият от Аякс Амин Юнес. Липсата на напусналия Жоржиньо трябва да бъде запълнена от Фабиан Руис, но днес испанецът бе на пейката за сметка на Зелински.

Домакините от Лацио бяха без Джордан Лукаку и Валон Бериша, които лекуват травми. Лукас Лейва, Сенад Лулич и десният бек Патрик пък изтърпяват наказание. Наставникът Симоне Индзаги е доволен, че Сергей Милинкович-Савич не беше продаден, но пък тимът бе напуснат от други важни фигури - Де Фрай, Фелипе Андерсон и Федерико Маркети. Много се очаква от Хоакин Корея, който направи фурор с екипа на Севиля през последните месеци.

Звездата в предни позиции отново ще е Чиро Имобиле, който бе на върха на атаката в схемата 3-5-1-1. Зад него играеше Луис Алберто, а по фланговете бяха Адам Марушич и Мартин Касерес. Дебют направиха привлеченият от Фиорентина Милан Бадел и Федерико Ачерби.

През миналия сезон съперниците сътвориха много интересен сблъсък на "Олимпико". Лацио поведе с гол на Стефан Де Фрай, но през второто полувреме Наполи се развихри и вкара 4 безответни гола, а това на Дрис Мертенс беше истински шедьовър.

Преди първия съдийски сигнал имаше минута мълчание в памет на жертвите на

трагедията в Генуа

Началото беше равностойно, а първия опасен удар отправи Зелински. Лацио отвърна с пропуск на Луис Алберто и постепенно усети как може да изненада гостите. "Бианкочелестите" заложиха на дълги извеждащи подавания и така стигнаха до откриване на резултата. Имобиле като на шега елиминира с един финт трима бранители, а последвалият завършващ удар беше безупречен - 1:0. По този начин италианският национал за трета поредна година отбеляза първия гол за Лацио през сезона.

Голът накара Наполи да тръгне по-смело напред. В 39-ата минута рикошет след удар на Зелински можеше да доведе до изравнително попадение, но топката срещна гредата. Малко преди края на полувремето кълбото все пак се озова във вратата на Лацио, пратено там от Милик, но радостта на Наполи не продължи дълго. След консултация със системата VAR реферът Лука Банти правилно отмени попадението за нарушение в атака на Калиду Кулибали срещу Стефан Раду.

Наполи обаче успя да изравни и то още преди почивката. Инсиние намери на далечната греда Кайехон, той майсторски върна към нахлуващия в малкото наказателно поле Милик и полякът заби топката под гредата.

През второто полувреме се видя, че гостите са по-стойностният отбор. Футболистите на Анчелоти все по-често пресираха в противниковата половина и Лацио лесно губеше топката. Въпреки това, "орлите" имаха отличен шанс отново да излязат напред в резултата, но този път Имобиле се провали и от няколко метра не уцели празната врата.

Обратът стана факт в 59-ата минута, когато нова хубава комбинация на Наполи завърши с подаване към непокрития Инсиние, а неговият изстрел намери далечния ъгъл на вратата, пазена от Томас Стракоша.

При този резултат гостите се успокоиха и спокойно разиграваха, чакайки момента, в който Лацио ще се оголи. Симоне Индзаги пусна Хоакин Корея, а Анчелоти заложи на енергичния Амаду Диавара на мястото на поуморилия се Хамшик.

С напредване на времето грешките в играта на Лацио се увеличиха, а това изнерви и привържениците. Наполи удържа преднината си, макар че в 90-ата минута имаше късмет след удара с глава на Ачерби, пратил топката в напречната греда. Отборът на Анчелоти чака съм самочувствие следващия сериозен тест - домакинство на Милан. Лацио пък ще гостува на шампиона Ювентус.

ЛАЦИО - НАПОЛИ 1:2 (1:1)