Юношите не издържаха срещу Швеция

Националният отбор на България по баскетбол за юноши до 18 години загуби срещу Швеция с 58:62 (18:8, 15:16, 15:21, 10:19) в среща от група "Д" на европейското първенство, дивизия "Б" в Скопие (Македония).

Българите започнаха ударно. Първият кош беше за шведите, но последва серия от 11:0 за родните национали и те завършиха първата четвъртина с преднина от 12 точки. Постепенно скандинавците изравниха играта и дори се доближиха на точка пасив в заключителните моменти на третата четвъртина, но тройка на Александър Давитков и кош на Александър Матушев дадоха пет пункта преднина на българите. В четвъртата част обаче всичко се сгромоляса. Шведите вкараха първите четири точки и българите отговориха с една, но нова серия от шест безответни точки изведе скандинавците за първи път напред от първия кош в мача.

В последните 39 секунди българите изоставаха само с една точка, след като Александър Матушев вкара две поредни стрелби от линията за нарушение. Лука Бабич обаче даде огромен шанс на родните национали с пропусната стрелба в ответната атака и България получи топката за финалните 24 секунди. Костадин Лазаров спечели борбата, но изпрати грешен пас и топката отново беше за шведите. Те си спечелиха нарушение и Оле Стюмер вкара първата стрелба, но пропусна втората. Така българите получиха топката 15 секунди преди края с пасив от две точки, но отново грешен пас прекрати устрема им. Този път на Николай Михайлов. Шведите се възползваха от тази грешка с кош на Лука Бабич и поведоха с четири точки само четири секунди преди края. На практика това им осигури и победата в мача.

За българите, които спечелиха първия мач срещу Албания и ще играят срещу Словения утре, най-полезен беше Цветомир Чернокожев с дабъл-дабъл при 13 точки и 14 спечелени борби.