Цифрите в дългата MotoGP кариерата на Дани Педроса

Дани Педроса слага край на кариерата си в Световния шампионат по мотоциклетизъм като един от най-добрите пилоти, които така и не спечелиха титла в кралския клас. Испанецът ще се оттегли на 33 г. в края на сезон 2018.

4086
са точките, които Дани генерира във всички класове по време на своята кариера. Във вечната подредба на MotoGP пред него се намира единствено Валентино Роси с 5974 точки.

Испанецът има на името си 285 Гран При старта. И в тази класация той заема едно от първите три места, като пред него са само Доктора с 373 старта и Лорис Капироси с 328.

153 е броят на подиумите, които спечели Педроса в трите класа на шампионата, като по този показател той е трети за всички времена.

В кралския клас Дани е стъпвал на почетната стълбичка 121 пъти. Също толкова подиуми при най-мощните машини има и Хорхе Лоренсо и единствено Валентино Роси е с повече – 195.

Победите в кариерата на испанеца са 54 – точно толкова, колкото и тези на петкратния шампион Мик Дуън.

Полпозишъните му са почти толкова, колкото и победите – 49. Само петима други пилоти имат повече стартове от първа позиция.

15 години и 136 дни разделят първата и последната победа на Педроса – четвъртият най-дълъг период в MotoGP след Валентино Роси (20 г.), Капироси (17 г.) и Анхел Нието (16 г.).

Броят на титлите, с които може да се похвали ветеранът, са 3. Всички те обаче са в двата по-ниски класа на шампионата.