Хорхе Мартин оглави класирането в Moto3 с победа в Холандия

Хорхе Мартин с Honda поведе в генералното класиране на клас Moto3 от световния шампионат по мотоциклетизъм на писта, след като спечели Гран При на Холандия на пистата "Асен", а бившият лидер Марко Бецеки с КТМ падна.

Мартин, който спечели и квалификацията в събота, се откъсна със секунда в началото на състезанието, но Арон Канет (Испания,  Honda), Енеа Бастианини (Италия, Honda), Джон Макфий (Великобритания, КТМ) и Бецеки го настигнаха бързо. Челната петица започна гонитба, която продължи почти до края на състезанието, като на няколко пъти пилотите си размениха на първото място.

Атмосферата се нагорещи, когато Мартин се върна на първото място три обиколки преди края. С перфектен тур на трасето той направи разлика от секунда и половина срещу останалите, а Макфий беше най-настоятелен в опитите да го настигне. Той обаче изгуби контрол на предницата и катастрофира в седмия завой, а Бецеки го последва в последния сектор.

Мартин завърши с време 37:56.485 минути, Канет изостана с 0.665 на второто място, а трети завърши Бастианини с пасив от 0.718. По този начин испанският пилот на Хонда поведе с две точки на Бецеки в генералното класиране.