България влезе в Лигата на нациите (видео + галерия)

Волейболистките от националния отбор на България ще играят в Лигата на нациите през следващата година. Това стана факт, след като момичетата на селекционера Иван Петков обърнаха и надделяха над Колумбия с 3:1 (22:25, 25:19, 25:20, 25:23) в големия финал на междуконтиненталната Чалънджър купа, игран тази нощ в 6-хилядната зала "Едуардо Дибос Колизеум" в перуанската столицата Лима.

Така българските "лъвици" не само спечелиха Купата, но и място в най-комерсиалния волейболен турнир в света - Лигата на нациите. Това е страхотно постижение за българските волейболистки, които преди 10 дни спечелиха и Златната европейска лига. България ще замени в Лигата на нациите Аржентина, която завърши на последното 16-о място в общото класиране през тази година.

По-рано през нощта пък Пуерто Рико завоюва бронзовите медали, след като се наложи драматично над домакините от Перу с 3:2 гейма.

31 Волейболистките спечелиха междуконтиненталната Чалънджър купа

Началото на първия гейм започна под диктовката на колумбийките, които взеха добра преднина. В ключовите моменти българките бяха по-стабилни, но не успяха да стопят разликата и Колумбия го взе след 25:22. Във втората част българските "лъвици" взеха инициативата и доминираха на полето, откъсвайки се с голямо предимство. Тя се запази до края и след 25:19 резултатът бе изравнен на 1:1 гейма.

В третия гейм играта вървеше равностойно, след което "лъвиците" постепенно дръпнаха и поведоха. Това продължи до средата, когато след серия от 3 точки колумбийките изравниха. Впоследствие, обаче, българките излязоха от ситуацията и взеха отново минимална преднина. Стабилната им игра увеличи разликата и те поведоха с 2:1 след 25:20. Четвъртата част тръгна добре за латиноамериканките, които взеха аванс от 4-5 точки, но българските момичета се мобилизираха и стигнаха до равенство при 11:11. След това играта тръгна точка за точка, като битката бе до край. В крайна сметка България спечели с 25:23 и 3:1, осигурявайки си място в Лигата на нациите догодина и завръщане в световния елит.

Най-полезна за българския тим отново бе Мария Каракашева с 20 точки (3 блока и 40% ефективност в атака) за победата. Силвана Чаушева (3 блока, 1 ас и 36% ефективност в атака) и капитанката Христина Русева (

6 блока!

и 44% ефективност в атака) добавиха 14 и 13 точки за успеха. За Колумбия над всички бе Даяна Сеговиа с 24 точки (3 блока и 37% ефективност в атака), но и това не бе достатъчно за победа.

КОЛУМБИЯ - БЪЛГАРИЯ 1:3 (25:22, 19:25, 20:25, 23:25)