Гол от приказките и VAR-дузпа белязаха дуела между Дания и Австралия (видео+галерия)

Дания и Австралия завършиха 1:1 в срещата помежду си от втория кръг на груповата фаза на Мондиал 2018. Двубоят в Самара предложи приятен футбол, в който първото полувреме бе равностойно, а второто мина под диктовката на "кенгурата" на Берт ван Марвайк. Кристиан Ериксен откри резултата с много красил гол в осмата минута. Миле Йединак изравни от дузпа в 37-ата минута. Наказателният удар дойде след като реферът Матеу Лаос си послужи с видеоповторение.

Така тимът на Австралия спечели първата си точка на световните финали в Русия, докато датчаните събират четири в актива си. Футболистите на "Червения динамит" спечелиха на старта с 1:0 срещу Перу, което им дава предимство в класирането към момента.

Във втората минута Томас Дилейни получи възможност да играе с топката след центриране отляво, но датският футболист показа неточен мерник с глава и не застраши вратата на Матю Райън.

"Отговорът" на "кенгурата" дойде също с изстрел с глава. В петата минута Матю Лекие се извиси над отбраната в бяло-червено, но топката прелетя над вратата.
Първият фойерверк в мача дойде в седмата минута. Николай Йоргенсен майсторски пусна пас към Кристиан Ериксен, който с премерен шут не остави никакви шансове на Райън - 1:0 за "Червения динамит"!

Датският гол смути австралийския отбор, който показа немощ в офанзивен план и през следващите десетина минути почти не поглеждаше към рамката на Каспер Шмайхел.

В 22-ата минута Матю Райън трябваше да внимава при коварен шут на Пионе Систо. Крилото на Селта обаче нанесе удар право в тялото на вратаря и той не срещна трудности.

Силната игра на датчаните доведе до нова опасност пред Райън. Николай Йоргенсен посрещна с глава остро центриране в 24-ата минута, но топката мина встрани от мишената и резултатът се запази.

Последва засилване на австралийците, пропуск на Роби Крузе, за да дойде 36-ата минута, в която Юсуф Поулсен игра с ръка в наказателното поле пред Шмайхел. Първоначално това остана незабелязано за главния съдия Антонио Матеу Лаос, но след VAR той посочи без колебание бялата точка.

Зад топката застана Миле Йединак и след секунди Каспер Шмайхел трябваше да бърка в мрежата си - 1:1. Това сложи край на рекорда на датския страж за "сухи минути" под датската рамка - 571 минути до този момент.

Второто полувреме започна двуостро - с по едно опасно центриране пред двамата вратари, но това не доведе до 2:1.

Последваха скучни минути, в които "кенгурата" натискаха повече газта и напрежението постепенно се пренесе пред рамката на Шмайхел. В 68-ата минута се стигна до опасно разбъркване в датското наказателно поле, но в последния момент бранител изчисти в ъглов удар. Оге Харейде реагира, пускайки в игра нападателя Андреас Корнелиус.

Австралийските акции обаче не спряха. В 70-ата минута Аарън Мууй прати снаряд към мрежата на "Червения динамит", но от радостта го разделиха 30-40 сантиметра. Секунди по-късно Шмайхел улови шут на Томас Рогич. В 72-ата минута изстрел на Систо мина покрай рамката на Райън.

В 74-ата минута Берт ван Марвайки направи принудителна смяна, след като централният нападател Андрю Набут самоконтузи своето рамо. В игра за "кенгурата" влезе Томи Джурич. В 89-ата минута силната игра на Австралия доведе до две нови положения пред Шмайхел, който първо отби изстрел отляво на резервата Даниел Арзани, а след това улови топката след нов противников удар.

Така Дания събира четири точки преди последния кръг, в който европейските шампиони от 1992 година ще се изправят срещу фаворита Франция. Австралия пък ще разчита на своя успех над Перу и добри новини от срещата на "Червения динамит" с "петлите".