Спартак взе бронза в хандбалното първенство след драма срещу Чардафон (видео)

Отборът на Чардафон (Габрово) не успя да дублира третото си място в мъжкото хандбално първенство. Воденият от Христо Данаилов тим загуби като домакин третия решаващ мач от финалната серия за бронзовите медали срещу варненския Спартак след 32:30 (13:15).

Хандбалистите на габровския тим не подходиха с нужната мотивация към двубоя. След убедителния успех във Варна в мач №2 от серията, играчите на Чардафон сякаш подцениха срещата и бяха наказани от момчетата на треньора Веселин Станков. След надлъгване и игра гол за гол през първото полувреме, Чардафон се оттегли с лек аванс на почивката – 15:13.

През втората част обаче нещата тръгнаха на зле. Спартак изравни при 18:18 в 38-та минута, след което за пръв път в мача поведе - 19:20. Гостите продължиха да играят по-концентрирано и в 48-та минута вече бяха с четири гола напред – 22:26. Димитър Стоянов, обаче, напусна играта за три двуминутни отстранявания и Чардафон се върна в мача, като наниза четири безответни попадения и изравни при 29:29 три минути преди края. Вместо да използват добрия психологически момент, домакините се пречупиха. Лековата грешка в атака и поредните две страхотни спасявания в мача на вратаря Ивайло Костов дадоха възможност на Спартак отново да поведе с три гола и всичко приключи. В последните секунди Петков само оформи крайното 32:30 в полза на тима от Варна.

Ивайло Костов изигра много силен мач и беше с основен принос за победата на варненци. Той получи и индивидуалната награда за най-добър вратар на първенството. 8 гола за успеха наниза Георги Стоянов, 6 добави Владимир Няголов, а по 5 отбелязаха Мартин Тодоров и Здравко Славов. За Чардафон много силни изяви на вратата имаше и Николай Цветков, но, като че ли само той показа нужното желание и стръв за победа. Димитър Петков реализира 9 гола, Петко Петков вкара 7, Христо Данаилов – 6.

Купата за третото място и бронзовите медали бяха връчени на хандбалистите от Спартак лично от президента на БФХ – Росица Бакърджиева.

Христо Данаилов - треньор на Чардафон: "Тежко е да се говори след такъв мач. За съжаление видяхме нагледно максимата: "Добър вратар – половин отбор". Проблемите ни и в двата домакински мача, които изиграхме със Спартак, дойдоха от получилия напълно заслужено наградата за най-добър вратар на първенството Ивайло Костов, срещу когото не можахме да намерим верния път. Единственият начин, по който можехме да компенсираме грешките си от неуспешната стрелба, беше с добра игра в защита, но, за съжаление, за разлика от мача във Варна, не успяхме да сме на това ниво и напълно заслужено загубихме. Съжалявам, че разочаровахме хората, които бяха дошли да ни подкрепят в залата, а те не бяха малко. Тепърва ще правим анализи, защото нещата задължително трябва да се обсъдят от целия отбор. Трябва да решим, по какъв път трябва да поемем в новото първенство".

Веселин Станков - треньор на Спартак: "Заслужавахме го този медал. Загубихме малко вяра в собствените си сили след втория мач. Играчите на Чардафон дойдоха много мотивирани във Варна и играха много силно, но пък ние си взехме поуки от тази загуба. Митко Стоянов се върна в защита и това също беше важно. Решихме да играем стабилно в защита, на ръба на грубото, но да се справим и да подобрим представянето си и да не допускаме отново тези 38 гола, които инкасирахме във Варна. Мисля, че успяхме. Заслужено признание за Ивайло Костов, който държеше ниво през цялото първенство, а не само в отделни срещи. Беше най-добрия на поста си и най-постоянен. Благодаря на всички момчета! Благодаря и на ръководството, за това, че ми дадоха възможност да работа с мъжкия отбор, на Пенко Златев и Росен Добрев – те са главните "виновници" да се случи това".