Краля на клея на крачка от нова титла

Една победа дели Рафаел Надал от 11-а титла на “Ролан Гарос”. Испанецът отново се класира за финала, след като победи Хуан Мартин Дел Потро с 6:4, 6:1, 6:2 и ще спори за трофея с Доминик Тийм.

Надал записа 16-а поредна победа на полуфинал на турнир от Големия шлем. За последно той загуби на този етап през 2009 г. на US Open, като тогава го победи именно Дел Потро.

Хуан Мартин успяваше да затрудни Надал при неговите сервис геймове, но не възползва от възможностите. Още в третия гейм Рафа се озова в ситуация 0:40, но успя да се справи. Испанецът по-трудно взимаше подаванията си, но го правеше, което бе от значение. Съперникът му вкарваше мощните си удари от дъното на корта, но много рано почувства болки в бедрото и дори след петия гейм поиска намеса на лекар, като пи болкоуспокояващи.

Това сякаш не се отрази на играта му и аржентинецът на пръв поглед затрудняваше Надал, но в решителните моменти Краля на клея печелеше точките. Испанецът на няколко пъти много успешно използва къси топки, а при 5:4 стигна до решителен пробив, с който приключи сета. Дел Потро пропусна шест възможности за пробив в първата част.

Рафа взе предимство много рано във втория сет, след като проби още във втория гейм. Той отново трябваше да отразява брейк пойнт малко по-късно, но поведе с 3:0. Аржентинецът се опитваше да се бори, но му ставаше все по-трудно. Делпо успя да спечели и то много трудно първия си гейм чак за 5:1, а малко по-късно предаде сета.

Надал започна третия сет с пробив на нула и за съперника му не се виждаше път назад. Световният номер 1 контролираше събитията на корта и без особени проблеми вървеше към крайната победа, която дойде след 2 часа и 14 минути.

Сега Надал го чака сблъсък с Доминик Тийм. Австриецът е единственият тенисист, който записа победа срещу Рафа този сезон, като направи това и миналата година. Миналия месец в Мадрид той сложи край на серия на испанеца от 25 победи на червени кортове.