Бразилия покори света с 4-2-4 и великолепието на Пеле и Гаринча

Бразилия покори света с 4-2-4 и великолепието на Пеле и Гаринча

Една германска поетеса казва, че красотата започва с възхищението. Бразилският футбол  от край време носи след себе си това чувство и така ще бъде сигурно докогато съществува този спорт. Просто футболистите от тази южноамериканска страна са орисани винаги да забавляват и да са най-добрите в най-популярната игра  по света. Не винаги обаче най-силните стават първи и може би по тази причина до 1958 година представителите на Селесао Бразилейра се разминават със златото на световните първенства.

На всичко това е сложен край на 29 юни 1958 година в Стокхолм. Бразилия, използваща революционната за времето си схема 4-2-4, надвива всичко живо на шведския Мондиал, а в редиците й блести 17-годишният голаджия Едсон Арантеш ду Нашименту, кръстен на изобретателя на електрическата крушка Томас Едисън. Въпросният младеж, който по-късно е наречен Краля на футбола, е по-известен с прозвището си Пеле, което идва от детските му години, когато объркал името на местен бразилски вратар, на коготo искал да подражава. След болезнения крах на Бразилия на Мондиал`50 Пеле обещава на своя съкрушен татко Дондиньо, че един ден ще направи Селесао Бразилейра световен шампион.

В Швеция треньорът от италиански произход Висенте Феола залага на споменатото вече 4-2-4, с което той обръща гръб на популярната още от преди Втората световна война схема Дубълве Ем (WM) или на други интересни постройки от онези дни - италианското Методо (2-3-2-3), Дунавското 2-3-5, схемата WW, която ползва и великият унгарски тим от 1954 г. Това 4-2-4 за първи път се прилага в Бразилия от Палмейрас и Сантос, като при него най-важният елемент е полузащитата, както признава след време и самият Феола. Играе се с четирима бранители, двама халфа, които трябва да са изключително грамотни тактически и много издръжливи физически, две силно атакуващи крила и двама изявени централни нападатели.

На Мондиал`58 атаката на Бразилия се води от Пеле и друг велик голмайстор Вава. По лявото крило като вихър е Марио Загало, а от дясно неспирно снове Гаринча, чийто десен крак е с цели 8 сантиметра по-къс от левия. В халфовата линия всичко се върши от дефанзивния полузащитник Зито и от плеймейкъра Диди, наричан Черния принц. Смята се, че именно Диди е родоначалникът на т.нар. удар "падащ лист". В защита квартетът включва Джалма Сантос, Орландо, капитанът Белини и левият бек Нилтон Сантос. На вратата пък е обявеният за най-добър бразилски страж на ХХ век Жилмар дош Сантос.

Сигурно ако шведите не бяха срещнали на финала именно тези 11 виртуози, може би днес Тре крунур щяха да имат една световна титла в актива си. Най-резултатният финал в историята обаче е спечелен безусловно от гостите от Южна Америка. Шведската мегазвезда Нилс Лидхолм дава ранен аванс на домакините, но Вава (2), Пеле (2) и Загало са безпощадни. 5:2 и първа титла за бразилците, като и досега това е единственият успех на неевропейски тим на територията на Стария континент. Крал Густав VI (на трибуните в Стокхолм е и Робърт Ф. Кенеди) връчва купата на заслужилите победители и тук се слага началото на бразилското господство във футбола, което трае вече над половин век.      

Четири години по-късно в Чили "златистите" са абсолютен фаворит, като този път Чехословакия е пометена в мача за трофея. Над всички на този турнир е Гаринча, като Мане прави каквото си иска с противниковите защитници. За беда на Бразилия другата голяма фигура Пеле се контузва още в самото начало на шампионата, но неговото място е запълнено подобаващо от Амарилдо, който заиграва в италианския Милан след Мондиала. Селесао Бразилейра вече има нов треньор - бившият вратар Айморе Морейра, който изменя смазващото в Швеция 4-2-4 в 4-3-3, като Загало или Гаринча се връщат в крайните линии на полузащитата, а напред остава един от двамата плюс Вава и Амарилдо. Тази промяна в схемата не пречи на Радостта на народа, както наричат Гаринча, да се нареди сред голмайсторите на първенството с 4 гола.

Мауро Гомеш наследява капитанската лента от своя колега в отбрана Белини, а другото ново име в титулярния състав е това на защитника Зозимо. Иначе на вратата отново е Жилмар, а в средата на терена отново основни катализатори на тима са Диди и Зито. Чешкият ас Йозеф Масопуст дава аванс на своите във финала в Сантяго още в 15-ата минута, но 120 секунди по-късно Амарилдо прави 1:1. След почивката Зито и Вава се неудържими, фиксирайки крайното 3:1. С това идва и втората световна титла за "златистите", с което те заедно с италианците стават единствените две нации, успявали за защитят купата си. "Да, и ние имахме велик отбор. Да, и ние имахме играчи от ранга на Меаца, Пиола и т.н., но бразилците от края на 50-те и началото на 60-те са с класа над нашия тим от 30-те години. С класа са и над унгарците от 54-а", констатира по този повод великият италиански наставник Виторио Поцо.

Сякаш нещо голямо от онези години продължава да живее и сега в бразилския футбол. Защото, колкото и поколения да се сменят, колкото е първенства да се изредят, колкото и силни генерации да извадят другите отбори, неповторимото великолепие и магията на Селесао Бразилейра остават константа. Една неспирна и вечна радост за окото, завещана от Пеле, Гаринча, Диди, Вава и продължавана от бразилците и до днес. Защото това явно е призванието да бъдеш най-добър.         

ШВЕЦИЯ - БРАЗИЛИЯ 2:5, финал СП 58
1:0 Лидхолм (5)
1:1 Вава (9)
1:2 Вава (32)
1:3 Пеле (55)
1:4 Загало (68)
2:4 Симонсон (80)
2:5 Пеле (90)

ШВЕЦИЯ: Свенсон, Бергкмарк, Аксбом, Лидхолм, Парлинг, Густавсон, Бьоресон, Хамрин, Грен, Симонсон, Скоглунд. Треньор: Джордж Райнър

БРАЗИЛИЯ: Жилмар, Дж. Сантос, Н. Сантос, Зито, Белини, Орландо, Гаринча, Диди, Вава, Пеле, Загало. Треньор: Висенте Феола

СЪДИЯ: Морис Гиг (Франция)

СТАДИОН: "Росунда", Стокхолм, 50 000 зрители

*************************************************************
БРАЗИЛИЯ - ЧЕХОСЛОВАКИЯ 3:1, финал СП 62

0:1 Масопуст (15)
1:1 Амарилдо (17)
2:1 Зито (69)
3:1 Вава (78)

БРАЗИЛИЯ: Жилмар, Дж. Сантос, Н. Сантос, Мауро Гомеш, Зозимо, Зито, Диди, Вава, Гаринча, Амарилдо, Загало. Треньор: Айморе Морейра

ЧЕХОСЛОВАКИЯ: Шройф, Тихи, Новак, Плускал, Поплухар, Масопуст, Поспихал, Шерер, Квашняк, Кадраба, Йелинек. Треньор: Рудолф Витлачил

СЪДИЯ: Николай Латишев (СССР)

СТАДИОН: "Насионал", Сантяго, 69 000 зрители

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от Футбол свят

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти