Булка даде старт на състезателната програма на планинския ултрамаратон Коджа кая

Булка, младоженец, оркестър и около 600 човека публика дадоха старт на състезанието по скоростно изкачване връх Коджа кая край село Билка в Източна Стара планина. Надпреварата беляза и началото на състезателната програма на първото издание на планинския ултрамаратон Коджа кая Ултра, който се проведе през изминалия уикенд.

Освен скоростното изкачване на емблематичния за района връх, състезанието включваше и дистанции – 9, 25, 36 и 67км, съответно с денивелации 520, 1400, 2000 и 3800 метра.

Пръв рекордьор на изкачването с дължина 3,6 км и положителна денивелация от точно 500 метра очаквано стана един от най-добрите ни планински бегачи и държащият рекордите за изкачване на най-високите върхове в България Шабан Мустафа. Атлетът показа завидно темпо при изкачването от 6:30 на километър и спря хронометрите на 23 минти и 30 секунди.

При жените най-бърза в изкачването бе Деси Цветанова с време 34:12, а рекордните времена ще стоят на специална табела в центъра на село Билка.

На старта на основните дистанции провели се в Деня на Храбростта застанаха над 200 смели мъже и жени, които освен с трудното трасе се бориха и с необичайно високите температури за началото на месец май.

Уникалното в надпреварата бе пълната автономност – по трасето липсваха типичните за подобни надпревати организирани хранителни пунктове. Състезателите трябаше да разчитат единсвено на себе си и това което предлага трасето.

Участниците в най-дългата дистанция освен да бягат по живописното и трудно трасе, трябваше да прекосят широката около 40 метра река Луда Камчия. Планината показа зъби не само със сложен терен, но и с гръмотевична буря придружена с градушка.

Битката при на най-дългата дистанция при мъжете бе изключително успорвана. 6-7 състезателя си дишаха във врата в първата половина от трасето. Около 45 км водач бе ориентировачът Николай Димитров от Велико Търново, който впоследсвие се отказа от надпреварата, а колоната поведе Ивайло Керемедчиев. Керемедчиев не изпусна нито за миг концентрация и задържа позицията си до самия финал. Така той успя да премине изключително трудното трасе за 08:58:53. В последните години Керемедчиев бележи сериозен напредък в представянето си по планински бягания, а този път той успя да завоюва и първата си Ултра шампионска титла. 33 минуйти след победителя заедно пресякоха финалната линия Георги Маринов - Артур, Мартин Маринов и Ивайло Хаджиев.

При жените надпреварата също бе доста успорвана, особено в първата част от трасето. В крайна сметка шампонка на 67км/3800D+ с време 11:22:18 стана Нели Ангелова. За нея това също бе първа титла в ултрамаратоните. Втора с време 11:41:20 стана шампионката от Персенк Ултра 2017 Денка Абрашева. Макар и с контузи на трета позиция се класира шампионката от Трявна Ултра 2017 Деси Цветанова с време 12:45:59.

На 36-километровата дистанция, която бе и първи старт от националния шампонат по скайрънг, тройката при мъжете оформиха Станимир Димитров – 4:14:30, Кольо Райчинов – 4:25:00 и Венцислав Трифонов – 05:08:37.
При жените съвсем очаквано на първа позиция се класира Антония Григорова с време 5:07:55, която въпреки че обърка трасето в последната част и навъртя 2 километра отгоре, с времето си успя да влезе и в тройката при мъжете.
Втора и трета на стълбичката се наредиха – Евелина Чакърова – 05:39:37 и Гергана Петрова – 05:48:46

На 25-километровото трасе шампион при мъжете стана Георги Георгиев – Елби с време 03:06:09, а второто място се реши с 28 секудни разлика - Цветан Иванов – 03:14:08 и Димитър Карабахчиев – 03:14:36.
При жените на първо място се класира Галина Христова – с време 4 часа без 3 секунди. Втора и трета са Валерия Димитрова 04:08:48 и Нина Господинова 04:28:01.

При най-късата, но и най-бърза дистанция – 9 км, шампион при мъжете стана Шабан Мустафа с време 48:30. Интересно в случая бе, че при изкачването към върха той успя да подобри собсвеният си рекорд с близо минута, поставен ден по-рано на дисциплината скоростно искачване на вр. Коджа кая.

Стълбичката при мъжете допълниха – Венци Младенов – 55:20 и Александър Стефанов – 58:16. В надпреварата се пусна и организаторът на Пирин Ултра – Димитър Димитров, който зае четвърта позиция с време 1:05:22.
При жените тройката оформиха Емили Йорданова – 01:13:03, Жанина Караиванова – 01:17:00, Ваня Миланова – 01:35:06.

Състеазнието бе обезпечено от близо 30 доброволци разположени по цялото трасе, а надпреварата се превърна в истински празник не само за село Билка но и за останлите живописни слеца, през които преминаваха състезателите. Аплодирането и подкрепата от местните жители към състезателите пък дооформиха неповторимата атмосфера на събитието.