Петър Иванов грабна титлата на ЕК по спортно катерене – боулдър, България остана 5-а в класирането по нации

През изминалия уикенд в Соуре, Португалия се проведе втория кръг от европейската купа по спортно катерене за юноши и девойки в дисцициплината боулдър. Отлично се представи Петър Иванов, който спечели шампионаската титла в своята възрастова група – 18-19 г.q icf/ydld bfka.org. Петър единствен от десетте финалисти успя да премине три боулдъра, като и трите изкачи от първи опит. Много добро представяне направи другият български финалист днес – Петър Атанасов, който само с един преодолян боулдър по-малко от медалистите остана четвърти в групата 14-15 г. Това беше първи финал на Петър в неговата кариера и четвъртото място е обещаващ старт към медалите в дисциплината. Другите двама български представители, които участваха в състезанието не успяха да влязат сред десетте финаслисти в техните групи и заеха: 11-то място - Христо Урумов при 14-15 год.,13-то място за Матей Мицев при 16-17 г.

В класирането по нации България е на 5-то място от 20-те държави-участнички, след отборите на Франция, Италия, Австрия и Германия.

След проведените два кръга от европейската купа и спечелените сребърен и златен медал, Петър Иванов оглави класирането за 2018 г. при 18-19 г. В групата 14-15 г. Петър Атанасов е 7-ми във временното класиране, Димитър Русев е 16-ти, а Христо Урумов – 18-ти. Матей Мицев е 19-ти при юношите 16-17 г. Следващият кръг от европейската купа в боулдъра е на 2-3-ти юни в Делфт, Холандия, но преди това състезателите ще трябва да „превключат“ на другите две дисциплини – трудност и скорост за участие в европейското първенство в Имст, Австрия на 26-27-ми май. София ще бъде домакин на четвъртия кръг от европейската купа – боулдър, която ще се проведе на 21-22-ри юли. Последното състезание за сезона за младите катерачи ще бъде в Брюксел на 1-2-ри септември, когато ще се проведе европейското първенство в боулдъра за юноши и девойки.