ФИФА предлага обновената версия на Световното клубно първенство

ФИФА предлага обновената версия на Световното клубно първенство, планирана да започне през 2021 година, да включва всички шампиони и финалисти в Шампионската лига, както и победителите от турнира Лига Европа за последните четирите сезона, включително и за годината на провеждане на турнира. Новото световно клубно първенство ще се състои един път на всеки четири години, а не всяка година, ще включва 31 мача и ще генерира приходи от 650 милиона до 1 милиард долара, според предложенията на ФИФА, съобщава агенция Ройтерс.

Освен европейските отбори, ще участват четири или пет тима от Южна Америка, един от Океания и по два от Азия, КОНКАКАФ и Африка. Те ще бъдат разделени в осем групи от по три тима, а победителите ще се класират за фазата на елиминациите. Последните четири отбора спечелили Шампионската лига ще се класират директно за турнира, заедно с финалистите в най-престижния футболен турнир и с победителите в Лига Европа за последните четири години. В клубния шампионат ще участват и носителите на Копа Либертадорес за последните четири години.