Нефтохимик с измъчена победа над ЦСКА във финал №1 (видео)

Волейболният отбор на Нефтохимик 2010 (Бургас) започна отлично във финалния плейоф за шампионската титла в Суперлигата на България. Момчетата на треньора Найден Найденов се наложиха много трудно и измъчено у дома над ЦСКА с 3:1 (25:23, 25:17, 22:25, 29:27) в мач №1 от финала, игран тази вечер в пълната зала "Младост" в Бургас.

Така бургазлии поведоха с 1-0 победи във финалния плейоф. Играе се до 3 победи от 5 мача. Втората среща между двата тима е утре (13 април) отново от 18,30 часа в Бургас.

Началото на първия гейм бе равностойно до 6:6, след което домакините от Нефтохимик дръпна с 8:6 след атака на Валентин Братоев и задържана топка на разпределителя на ЦСКА Владимир Станков. "Червените" успяха да изравнят при 10:10 след ас на Станков. Бургазлии веднага си върнаха преднината при 12:10 след нова успешна атака на Вальо Братоев и спорно отсъждане за задържана топка на Христо Цветанов. Грешка от сервис на Илия Петков и отлична изява при мрежата на Цветанов и ново равенство - 12:12. Второто техническо прекъсване отново дойде при две точки аванс за Нефтохимик - 16:14 след блокада на Николай Къртев. Играта продължи точка за точка до 19:17, след което армейците изравниха при 19:19 след блок-аут на Пламен Шекерджиев и грешка на Вальо Братоев. Нефтохимик за пореден път излезе напред в резултата при 22:20 след грешка на ЦСКА и мощен ас на Вальо Братоев, което накара треньорът на "червените" Сашо Попов да вземе тайм-аут. Грешка на Вальо Братоев от сервис и контра на Красимир Гайдарски - 22:22. В крайна сметка момчетата на Найден Найденов измъкнаха гейма с 25:23 след сервис в аут на Шекерджиев и грешка в атака на опитния капитан и ветеран на ЦСКА Ивайло Стефанов.

Втората част стартира отлично за настоящите шампиони, които бързо поведоха с 4:1 след ас на Николай Къртев и успешна контра на Георги Петров. Разликата нарасна до 8:4 след нова директна точка от сервис, този път на Илия Петков. Въпреки усилията на ЦСКА, Нефтохимик задържа преднината си до 12:8. Бургазлии дори леко увеличиха предимството си до 16:11. Резултатът стана 18:12 след страхотен блок на Къртев срещу Пламен Шекерджиев, което накара Сашо Попов да вземе прекъсване. Независимо от това, последва нова блокада, този път на Жани Желязков и 19:12. Нефтохимик без проблеми затвори гейма в своя полза с убедителното 25:17 след поредна грешка в атака на Пламен Шекерджиев.

След равностойното начало на третия гейм ЦСКА дръпна с 5:3 след силна контра на Венцислав Георгиев. Разликата се запази до първото техническо прекъсване, което дойде при 8:6 за "червените" след технично отиграване на Ивайло Стефанов. Последва грешка на Вальо Братоев и 9:6. Постепенно Нефтохимик съумя да изравни при 13:13 след контра през центъра на Илия Петков и ас на разпределителя Георги Братоев. Последваха атака на Пламен Шекерджиев и технично пусната топка на Владимир Станков, която обърка бургазлии, и 15:13 за армейците. Втората техническа пауза пък дойде при 16:14 за ЦСКА след сервис в аут на Вальо Братоев. Разликата нарасна до 17:14 след контра на влезлия като резерва диагонал Иван Крачев. Преднината на гостите стана 20:16 след аут на Жани Желязков, което принудо Найден Найденов да поиска тайм-аут. Въпреки това, последва отличен блок на Шекерджиев и 21:16. В крайна сметка ЦСКА спечели гейма с 25:22 след сервис в аут на Вальо Братоев и намали изоставането си на 1:2.

Четвъртата част започна също малко по-добре за ЦСКА, които поведоха с 3:1 след две грешки на домакините. Последва равенство при 5:5 след мощна атака и страхотен единичен блок на Вальо Братоев. Играта продължи точка за точка до 7:7, след което последва нов мощен ас на Вальо Братоев и 8:7 за Нефтохимик. Обрат и 10:8 за "червените" след невероятна атака на Иван Крачев и аут на Николай Къртев. Разликата леко нарасна до 13:10 след нови две отлични нападения на Крачев. Страхотен единичен блок на Христо Цветанов и 14:10. Техническата пауза пък дойде при 16:11 за ЦСКА след ас на Ивайло Стефанов. Последваха две грешки на Шекерджиев и поредна силна атака на Вальо Братоев - 16:14 и прекъсване за Сашо Попов. Това даде ефект и "червените" веднага си върнаха предимството при 19:14 след нова атака на Крачев и аут на Георги Братоев. Нефтохимик стопи пасива си до 18:20 след атака на резервата Пламен Христов и отличен блок на Георги Петров. Усилията на бургазлии дадоха резултат, домакините спасиха три геймбола и изравниха при 24:24 след аут на Стефанов и контра блок-аут на Вальо Братоев. Армейците стигнаха до нова възможност да затворят гейма в своя полза при 25:24 след успешна атака на Крачев. Атака през центъра на Илия Петков и 25:25. Двата тима продължиха да играят до край за всяка топка и точка до 27:27, след което Нефтохимик измъкна много драматично гейма с 29:27 след два поредни аса на Вальо Братоев, а с това спечели и мача с 3:1.

НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) - ЦСКА 3:1 (25:23, 25:17, 22:25, 29:27)

НЕФТОХИМИК 2010: Георги Братоев 3, Жани Желязков 15, Валентин Братоев 22, Георги Петров 14, Илия Петков 11, Николай Къртев 8 - Теодор Салпаров-либеро (Димо Димов 1, Пламен Христов)
Старши-треньор: НАЙДЕН НАЙДЕНОВ
ЦСКА: Владимир Станков 3, Венцислав Георгиев 6, Пламен Шекерджиев 8, Ивайло Стефанов 11, Христо Цветанов 10, Красимир Гайдарски 5 - Мартин Божилов-либеро (Иван Крачев 10, Яни Георгиев 1, Тодор Костов)
Старши-треньор: АЛЕКСАНДЪР ПОПОВ.