Системата ВАР предизвика инциденти на мач от Португалия

Запалки, пластмасови бутилки и кутии от цигари полетяха от трибуните на стадиона в Брага. Местният тим прие Спортинг (Лисабон), а съдията Луиш Годиньо се допита до ВАР-системата (помощ от видеоповторение) и отмени попадение на домакините. Те все пак спечелиха с 1:0 благодаренеи на гола на Раул Силва в 87-ата минута, който засече подаване от Никола Вукчевич.

Снимките и видеоповторенията показаха как съдията Годиньо е обстрелван с въпросните предмети, преди да ги събере от терена и да ги предаде на четвъртия съдия и на делегата на мача. Причина за скандала стана отменен автогол на защитника на гостите Жереми Матийо, който си заби топката след центриране на Рикардо Орта от Брага в 44-ата минута. Съдията поиска видеоповторение, отиде до монитора и видя блъскане на Желсон Мартинш, като това беше и причината да отсъди фаул и да не признае гола.

Играчите на Брага протестираха гневно и енергично, а телевизията от няколко различни камери доказа, че няма контакт на Мартинс и Матийо или ако има, то той е минимален. Но любопитното стана при победния гол за Брага, където играчи и публика също трябваше да чакат видеоповторението, за да се види има или няма засада. Проблеми с видеосистемата и нейните тълкувания имаше и в мача по-рано същия ден, в който Бенфика се наложи на собствен терен с 2:0 над Витория Гимараеш.

Съдията отсъди дузпа пак по решение след консулатция с видеото, но стана ясно, че ударът с глава на Жардел в ръката на Жоао Аурелио от Витория няма как да бъде избегнат и едва ли не целта на човека от домакините е именно такава. Все пак дузпата беше отсъдена, реализирана от Жонас, който после вкара и още един гол за крайното 2:0. Бенфика е начело в класирането със 71 точки, пред Порто със 70, Спортинг Лисабон с 65 и Брага с 64.