"Синя звездна класация", ОСК "Левски" награждава най-добрите си спортисти

Легенда и младок спряха кошмара на Черно море (видео)

Свърши кошмарът на Черно море и феновете на тима. Отборът на Илиан Илиев прекъсна черната серия на "Тича", след като надви с 2:1 Пирин (Благоевград) в първи мач от група "А" на втората осмица.

Успехът е първи на варненци пред своя публика от 28 юли миналата година, когато надделяха с 1:0 над Дунав (Русе), преди да последва тежката серия от 11 поредни мача без победа във Варна. Освен това играчите на Илиев взеха първи три точки под негово ръководство, а също така записаха първи успех в шампионата от 19 ноември 2017 година. Последната победа за тима беше в Русе с 1:0 срещу Дунав, а в следващите 10 мача варненци завоюваха едва три точки.

За пореден път през последните години Георги Илиев се превърна в герой за Черно море. Капитанът отбеляза победния гол в края на първото полувреме, като отпразнува отлично своя мач № 400 в родния елит. (Само шестима други играчи са с повече срещи от него в историята - Марин Бакалов, Динко Дерменджиев, Виден Апостолов, Тодор Марев, Христо Бонев и Запрян Раков.)

Преди това най-младият на терена - Мартин Минчев, даде аванс на Черно море още в 7-ата минута. Ненавършилият 17 години нападател отбеляза първото си попадение в професионалния футбол. Талантът е роден на 22 април 2001 година, като остави отлични впечатления с изявите си.

Таранът на гостите Преслав Йорданов изравни резултата в 10-ата минута с първото си попадение за "орлетата". Минута преди края Румен Сандев беше изгонен за много груб фаул срещу младия Мартин Костадинов.

Треньорът на домакините Илиан Илиев не можеше да използва контузените Витиня, Огнянов и Ндонгала. Юношеските национали Дюлгеров, Янчев и Томбак не играха днес заради натрупана умора след мачовете за “лъвовете”. Цветков пък беше наказан за този мач. Така срещата започнаха Макенджиев на вратата и карето Станчев, който се завърна след дълго време, Димов, Хасани и Кононго в отбрана. Илиев и Витанов бяха двойката опорни халфове, а Кики и Фенуш започнаха на двете крила. Атаката водеше Василев, а зад гърба му действаше младият Минчев.

В същото време в Пирин нямаше никакви кадрови проблеми и Милен Радуканов пусна в игра Георгиев под рамката, а пред него в защита действаха Башлиев, Ничев, Сандев и Попев. В средата на терена стартираха Хендерсън и Паланков, а Траянов беше в ролята на плеймейкър. Рения и Кирилов атакуваха по крилата, а на върха на атаката действаше Йорданов.

Мачът започна със задна ножица на Радослав Василев, която отиде в ръцете на Красимир Костов. В 7-ата минута Василев подаде на Минчев, който с много красив удар вкара за 1:0. 16-годишният младок отпразнува много бурно своето дебютно попадение. Радостта на домакините беше много кратка, тъй като Преслав Йорданов изравни в 10-ата минута. Голмайсторът нямаше гол в елита от декември 2016 година, когато се разписа срещу Пирин с екипа на ЦСКА-София при успеха с 2:0. Нападателят се възползва от отлично подаване на Сандев.

Удар на Димов с глава мина над гредата, а нов удар с глава на Хасани отиде в ръцете на Костов.
Малко след това Ради Кирилов имаше претенции за дузпа, след като се откъсна от защитата на домакините, но след съприкосновение падна пред Благой Макенджиев. Реферът Валентин Железов обаче даде знак играта да продължи. В последната минута на първата част Фенуш намери Илиев, който с много хубав удар вкара от 18 метра за 2:1. Това беше гол №70 за него в елита, в който днес записа мач №400.

Втората част започна със смяна за Радуканов, който трябваше да смени получилия травма Александър Башлиев с Манол Чапов, дебютирал за тима.

Младият Минчев направи невероятен пропуск в 54-ата минута. Кононго намери с центриране отляво юношата на клуба, който бе оставен непокрит на далечната греда пред празната врата. Нападателят пробва удар с глава, но топката с озова в Георги Илиев, който стреля над вратата от точката за дузпа.

Няколко секунди по-късно Йорданов пропусна да изравни. Той излезе сам срещу Макенджиев, но националният вратар парира неговия удар с десния крак, а след това и добавката му с глава.
Дани Кики се контузи и беше заменен от Георги Божилов, а Костов трябваше да показва отличен рефлекс след удар на Фенуш. Капитанът на гостите Юлиян Попев пък рискуваше да бъде изгонен за груб фаул срещу Минчев.

В 83-ата минута Пирин вкара втори гол, но попадението на Ничев беше отменено поради нарушение на Йорданов срещу Станчев, според Желязков. Това вбеси Радуканов и щаба му.

Буквално минута преди края Сандев влезе много грубо в краката на младия Костадинов, като напълно заслужено беше изгонен с директен червен картон. Така Черно море прекъсна кошмарната си серия и записа първа победа за 2018 година, докато гостите бяха бесни на рефера.

Следващата седмица Черно море гостува на Славия, като вече изостава само на три точки от "белите", докато "орлетата" имат визита на Витоша.