Очаквайте в 13:00: Септември (София) (U16) - ЦСКА-София (U16)

Ариана Фонтана: Знам, че трябваше да стартирам първа и да съм бърза

Ариана Фонтана спечели първия златен медал от олимпийски игри в кариерата си и донесе първа титла на Италия от Пьончан, след като триумфира в спринта на 500 метра на турнира по шорттрек. 27-годишната Фонтана, която е сребърна медалистка на тази дистанция от Сочи 2014 и седемкратна абсолютна европейска шампионка, финишира за 42.569 секунди. Италианката спечели с фотофиниш срещу представителката на домакините Минджон Чой, която по-късно беше дисквалифицирана. Фонтана отпразнува победата, след като направи обиколка с италианския флаг.

"Знам, че трябваше да стартирам първа и да съм бърза, защото Чой е много добра. Беше лесно да усещам, че ме доближава заради виковете на публиката. На финала тя беше бърза, но аз успях да запазя скоростта си и да пресека първа линията. Така финиширах преди нея", коментира италианката след финала.

След края на състезанието обаче съдиите разгледаха видеозапис и дисквалифицираха Чой заради препречване. Надеждата на Великобритания за медал, световната рекордьорка и трикратна световна шампионка на 500 метра Елис Кристи остана четвърта след падане. Тя беше дисквалифицирана във всичките три индивидуални старта в Сочи 2014. "Бях изблъскана, падането не беше по моя вина. Работих много за 500 метра. Знам, че това се случва в този спорт и трябва да сме подготвени, но боли", каза Кристи, която в спринта в Сочи беше дисквалифицирана заради препречване срещу Ариана Фонтана.