Рилски спортист спечели дербито срещу Берое

Отборът на Рилски спортист (Самоков) спечели дербито от XIV кръг на Националната Баскетболна Лига, след като се наложи при домакинството си на Берое (Стара Загора) с 96:88 (27:27; 30:12; 17:24; 22:25).

Дерек Райт вкара 23 точки за победителите, Мартин Маринов се отличи с 21 точки, а Травис Тейлър приключи с „дабъл-дабъл“ – 18 точки и 15 борби.

Майк Ди Нуно се развихри с 38 точки за старозагорци, от които 11 тройки, а Александър Янев наниза 20 точки.

Домакините от Рилски спортист стартираха силно двубоя и успяха да поведат с осем точки – 18:10 след малко повече от шест минути игра, но в оставащото време старозагорци се активизираха и стигнаха до равенството – 27:27.

През втората четвърт самоковци отново поеха инициативата, като бързо си подсигуриха добър аванс, като този път момчетата на Людмил Хаджисотиров не позволиха обрат и се оттеглиха на почивката с аванс от 18 точки - 57:39.

В началото на второто полувреме двата тима си размениха ролите, като гостите от Стара Загора използваха по-добре шансовете си и реализираха серия от 7:0, с която намалиха пасива си до 11 точки – 46:57. Оставащите минути до края на периода преминаха при размяна на надмощие, след като за момент Рилецо отново стигна до 21 точки аванс – 70:49, но след това „зелените“ от Стара Загора сесъвзеха от удара и отново стопиха разликата до 11 точки – 63:74.

Янев и Тодоров доближиха Берое само на осем точки от съперника в началото на заключителните десет минути – 68:76, но след това домакините отново вдигнаха оборотите и разликата за пореден път скочи до 14 точки – 87:73. Точно когато по всичко личеше, че самоковци ще се поздравят с победата, Янев и Ди Нуно се развихриха за Берое и 2:17 минути преди края интригата се върна с пълна сила – 87:90.

В оставащото време се разрази истинска битка за всеки сантиментър от терена, в която домакините от Самоков се представиха далеч по-добре, като използваха отлично всеки шанс и това им подсигури крайния успех в този двубой – 96:88.