Измъчена победа за Зенит, съотборник налетя да бие Хичо (видео)

Трудна, но много важна победа постигна Зенит в 19-ия кръг на Премиер лигата. Отборът на Роберто Манчини обърна у дома Урал с 2:1 и поне временно се изкачи на второто място. Автогол на Емануел Мамана даде преднина на гостите от Екатеринбург, но в средата на полувремето Игор Портнягин от Урал също прати топката в собствената си врата. Решителното попадение за Зенит бе дело на Александър Кокорин в 76-ата минута.

Николай Димитров беше титуляр за гостите и игра до 81-ата минута. Секунди преди победния гол за Зенит българският халф се оказа в центъра на събитията, след като съотборникът му Владимир Илин се ядоса, че не е получил пас от него и го блъсна в гърба.
Загубата е трета поред за Урал. Тимът все още е в битката за местата, даващи право на участие в Лига Европа, но няма победа от октомври насам.

Ден след жребия за световното първенство, всички в Русия продължаваха да се вълнуват от групата, в която попадна отборът на Станислав Черчесов. В същото време обаче, първенството навлезе в решаваща фаза и претендентите за титлата вече имат право на грешки. Зенит допусна много такива и спечели само един от последните си 7 мача, като се смъкна на 4-о място в класирането. Питерци не взеха нищо и от голямото дерби срещу Спартак (Москва) в миналия кръг, което ги постави под допълнително напрежение.

Манчини предприе някои размествания в състава си. Игор Смолников остана на пейката, а Далер Кузяев бе върнат като десен бек. Емилиано Ригони зае мястото на Дмитрий Полоз в средата на терена, а Себастиан Дриуси получи един от малкото си шансове да започне като титуляр.
Наставникът на Урал Александър Тарханов трябваше да се лиши от услугите на централния защитник Грегор Балажиц, който е контузен. Вместо словенеца, в стартовия състав се появи Юрий Бавин. Николай Димитров обичайно действаше по левия фланг, а другият основен халф на гостите - Ерик Бикфалви, получи травма и още в 5-ата минута беше заменен от Владимир Илин.
Секунди след смяната Урал изненадващо поведе. Бранителите на Зенит се подредиха лошо при едно центриране на Димитров от фаул и топката изненада Емануел Мамана, който в опита си да я изчисти си вкара автогол.
Отговорът на домакините бе мигновен. Сериозно разбъркване пред вратата на Ярослав Годзюр завърши с мощен изстрел на Ригони, попаднал в тялото на футболисти в оранжево. Александър Кокорин също имаше възможжност да изравни, но ударът му не се получи. Бранислав Иванович все по-често се задържаше в половината на Урал и в 22-ата минута засече с глава центриране отдясно, но топката излезе в аут.
Зенит определено с затрудняваше срещу подредената защита на тима от Екатеринбург, а и контрите на Урал не бяха никак безопасни. в 31-ата минута обаче резултатът беше изравнен. По ирония на съдбата, това стана отново след автогол. Питерци получиха нарушение, след което Паредес центрира остро в наказателното поле, а Портнягин съвсем леко отклони топката, но достатъчно, за да заблуди Годзюр - 1:1.
В 37-ата минута Ригони направи великолепен пробив по десния фланг и подаде на непокрития Юрий Жирков, но ударът на бившия руски национал бе блокиран. До края на полувремето домакините стигнаха до няколко статични положения, но Урал удържа равенството. "Оранжевите" дори имаха шанс отново да поведат, но Портнягин се забави да нанесе удар към вратата на Юрий Лодигин.
Зенит продължи да атакува с всички сили и след почивката, а Дриуси пропусна да се разпише с глава след добро центриране на капитана Доменико Кришито. След час игра Бумал се контузи в ситуация, в която самият той фаулира Кокорин. Наложи се Тарханов да прави втора принудителна смяна и на терена се появи опитният Артьом Фидлер.
При поредното меле пред вратата на Урал Иванович добута топката зад голлинията, но страничният рефер вече беше вдигнал флага за засада.
В 65-ата минута Манчини се реши да смени разочаровалия за пореден път Дриуси и пусна Дмитрий Полоз. Крилото пропусна да вкара гол с първото си докосване до топката, когато стигна до топката след центриране на Жирков, но я прати над напречната греда.
В 70-ата минута гредата спаси Урал. Ударът на Паредес от фаул бе и силен, и точен, но Годзюр закачи с върха на пръстите си топката и тя се отби от гредата.
В 75-ата минута Николай Димитров овладя топката в наказателното поле и реши да стреля, но ударът му попадна в крака на противников в защитник. Българинът не видя, че Илин е на по-добра позиция и не му подаде, а нападателят се ядоса и блъсна в гърба юношата на Левски. Двамата си размениха остри реплики, а съдията Сергей Карасьов показа жълт картон на Илин.
Секунди по-късно Зенит вкара втори гол, не без помощта и на доза късмет. Кокорин овладя дълъг диагонален пас и влезе в наказателното поле. Силнит удар на руския национал се отби от крака на защитник на Урал и Годзюр нямаше какво да стори.
Десетина минути преди края Димитров бе заменен от Едгар Манучарян, а Кокорин направи непростим пропуск при контраатака на Зенит. Домакините не допуснаха положения пред вратата си и се поздравиха с победата.
В следващия кръг Зенит гостува на Ахмат, а Урал ще е домакин на Арсенал (Тула).