"Лъвовете" пронизаха арабите (видео)

Националният отбор на България победи с 1:0 Саудитска Арабия в контрола, играна в Лисабон. Единственото попадение падна в края на мача, като точен бе капитанът Ивелин Попов. Като цяло нашите момчета заслужено спечелиха срещу участника на Мондиал 2018, тъй като през по-голямата част от срещата бяха по-активният тим и имаха повече чисти положения. Все пак съперникът показа, че е сериозен отбор и на няколко пъти също бе близо до гола, но при две ситуации Пламен Илиев се намесваше отлично след статични положения, а веднъж и Михаил Александров изби от голлинията. На трибуните в португалската столица пък близо 100 души подкрепяха нашите момчета.

България излезе в схема 4-1-4-1. Пламен Илиев бе на вратата, а пред него в защита действаха - Михаил Александров, Николай Бодуров, Васил Божиков и Антон Недялков. Георги Костадинов беше опорен халф, а четиримата пред него - Тодор Неделев, Симеон Славчев, Мартин Райнов и Ивелин Попов, докато Спас Делев бе на върха.

Първата интересна ситуация дойде в 14-ата минута. Тогава централният защитник на арабите Мохамед Ал Фатил пробва да отбележи във вратата на Пламен Илиев от центъра. Ударът му бе точен, но нашият страж улови без особени проблеми. Малко по-късно българите отговориха с далечен шут на Ивелин Попов, който мина покрай вратата.

В 23-ата минута нашите бяха близо до откриване на резултата. Спас Делев се озова на стрелкова позиция сам срещу вратаря, но ударът му не бе точен и мина встрани от гредата. Десетина минути по-късно Мартин Райнов се опита технично да прехвърли вратаря от малък ъгъл, но топката кацна на мрежата зад горната греда.

Минута преди почивката дойде най-чистото положение за първата част. То бе в полза на съперника и Михаил Александров бе принуден да чисти топката от голлинията. При една дълга топка Николай Бодуров реши да връща с глава към Илиев, но пасът му не бе добър и позволи на Мухамах Абу Радиах да изпревари стража ни и да го прехвърли. За щастие Александров бе наблизо и изби в последния момент.

В началото на втората част арабите отново бяха близо до гола. При едно центриране от корнер Ал Фатил изпревари нашата защита и стреля с глава. Илиев обаче прояви отличен рефлекс и спаси. Няколко минути по-късно ситуацията се повтори. При нов корнер отбраната ни изпусна Абу Радиах и той с глава стреля, но Пламен отново с една ръка изби.

В средата на втората част българите се посъбудиха и Ивелин Попов стреля опасно с десния крак, но ударът му мина на сантиметри от гредата. В средата на втората част селекционерът ни направи няколко смени, които раздвижиха играта ни. На терена се появиха Георги Миланов, Андрей Гълъбинов и Александър Тонев. В края на мача пък дебют за България направи халфът на Славия Иван Минчев.

Така в края на мача нашите наложиха натиск и Райнов и Гълъбинов бяха близо до попадението, но пропуснаха от чисти позиции. В 81-ата минута обаче крепостта на Саудитска Арабия рухна. Миланов получи топката по левия фланг и без да се бави я качи на главата на Попов, който с глава прониза вратата на арабите. По-малко от 120 секунди по-късно съперникът остана с човек по-малко, след като Ал Хараби влезе много грубо в краката на Миланов и съдията Фабио Белисимо му показа директен червен картон. В самия край на мача арабите можеха изравнят, но Абу Радиах не успя да засече топката на задна греда и България се поздрави с победата в Лисабон.

Това бе трети мач между двата тима в историята. Преди това със съперника си бяхме разменили по една победа. Арабите бяха спечелиха с 1:0 през 1996 година, а ние си върнахме за загубата с успех с 2:0 през 2010-а в Истанбул.

По този начин България приключва 2017 година с престижен успех над участник на предстоящото световно първенство. Това бе първи приятелски мач за тима, откакто Петър Хубчев е начело на трикольорите. Досега бившият национален бранител записа девет срещи от квалификациите за Мондиал 2018.

БЪЛГАРИЯ - САУДИТСКА АРАБИЯ 1:0