Желев и Христова спечелиха медали на европейските младежки първенства по ускорен шахмат

В Сръбския град Нови Сад на 27-и и 28-и декември се проведоха 16-те европейски младежки първенства по ускорен шахмат в категориите за момчета и момичета до 8 години, до 10 години, до 12 години и юноши и девойки до 14, до 16 и до 18 години. Представителят на ШК "Бургас - 64"-Бургас Николай Желев зае второ място в категорията на момчетата до 8 години. Бронзов медал завоюва Ивелина Христова при момичетата до 8 години.

Възпитаникът на Живко Жеков - Николай Желев, стартира в категорията на момчета до 8 години с номер 12, но завърши със 7 точки от 9 възможни и зае второто място. Той постигна победи в трети и четвърти кръг, съответно срещу класиралия се на трето място Раул Мухтаров от Азербайджан и победителя в турнира Арциом Никачевич от Беларус. Победата в последния кръг срещу сърбина Душан Кисич му донесе сребърния медал.

В предпоследния кръг в българското дерби между Николай Желев и Симеон Тодев (ШК "Пловдив", Пловдив) победа постигна пловдивчанинът. Симеон Тодев обаче загуби в последния кръг от Раул Мухтаров от Азербайджан. Така с актив от 6 точки той зае 5-о място в крайното класиране.

Много добре се представи и третият български представител в тази категория Божидар Тилев, ШК "Марица-Изток"-Раднево, който завърши с 5,5 т. на 9-о място и добави 48,6 т. към личния си рейтинг.

При момичетата до 8 години Ивелина Христова, ШК "Енергия 21"-Добрич, завоюва бронзов медал с 6,5 т. от 9 възможни. Възпитаничката на Тодор Спиров завърши без загуба участието си в шампионата. Тя завърши наравно с първата и втората в крайното класиране, съответно Александра Шведова от Русия и Милана Бабич от Босна и Херцеговина.

В надпреварата при момичетата до 8 години другата българска представителка Нора Рашева (СКШ "Плевен ХХт", Плевен, треньор Христинка Илиева) завърши на 4-о място с резултат 6 точки. След неуспешния си старт Нора Рашева демонстрира качества на "пораснал боец", постигна три победи в последните три кръга, включително се наложи и над шампионката Александра Шведова и така зае еднолично 4-то място.

Добро е представянето и на останалите български състезатели - Емил Тилев, ШК "Марица-Изток"-Раднево при момчетата до 12 години и при юношите до 14 години - Иван Кочиев и Ивайло Кирилов ( и двамата от ШК "Пловдив"). И тримата шахматисти повишават индивидуалните си шахматни коефициенти и са на по-предно място в крайното класиране, в сравнение със стартовата таблица.

През първия игрови ден се играха 6 партии, а във втория игрови ден се проведоха последните 3 кръга. Състезанията се проведоха по правилата на ускорения шахмат, в 9 кръга по Швейцарска система, с контрола на игра по 15 минути на състезател с добавени по 10 секунди на ход, считано от първия.

Крайното класиране на българските представители е както следва:

" МОМЧЕТА ДО 8 ГОДИНИ: 31 участници от 10 държави
Николай Желев, ШК "Бургас - 64", Бургас - стартов номер 12 - 7 т. - 2ро място;
Симеон Тодев, ШК "Пловдив", Пловдив - стартов номер 11 - 6 т. - 5то място;
Божидар Тилев, ШК "Марица-Изток", Раднево - стартов номер 16 - 5,5 т.- 9то място;

" МОМИЧЕТА ДО 8 ГОДИНИ: 15 участнички от 6 държави
Ивелина Христова, ШК "Енергия 21", Добрич - стартов номер 6 - 6,5 т. - 3то място;
Нора Рашева, СКШ "Плевен ХХт", Плевен - стартов номер 3 - 6 т. - 4то място;

" МОМЧЕТА ДО 12 ГОДИНИ: 46 участници от 12 държави
Емил Тилев, ШК "Марица-Изток", Раднево - стартов номер 41 - 3,5 т. - 32ро място;

" МОМЧЕТА ДО 14 ГОДИНИ: 34 участници от 13 държави
Иван Кочиев, ШК "Пловдив", Пловдив - стартов номер 26 - 5 т. - 16то място;
Ивайло Кирилов, ШК "Пловдив", Пловдив - стартов номер 30 - 4 т. - 26то място;