България абсолютен Европейски шампион по СуперМото

Българските състезатели се представиха силно в последното състезание на Европейския шампионат по СуперМото, което завърши в Плевен.

Първите трима в крайното класиране са представители на България. В клас SM Junior (65 и 85 сс) шампион на Стария континент с общ актив от 130 точки стана Димитър Петров (КТМ), втори с 120 точки от сезона завърши Николай Малинов (КТМ), а трети с 114 точки Кристиян Иванов (КТМ).
При S3 като победител на Европа финишира Хакан Халми (150 точки,КТМ), второто място спечели Алекс Димитров (132 точки,КТМ), третата позиция за Славомир Иванов (115 точки, КТМ). И в последния клас OPEN първите трима в генералното класиране за Европейския шампионат са наши сънародници. Александър Георгиев (144 точки,КТМ), пред Янко Ташев (138 точки, ТМ) и Борислав Стоименов (116 точки, КТМ). През сезона участваха в различните класове над 80 пилота от България, Румъния , Турция, Гърция, Австрия, Сърбия и Македония.

Днес зрителите на летищен комплекс Долна Митрополия, Плевен станаха свидетели на изключително оспорвани надпревари от последния кръг на Европейския шампионат по Супер Мото. В клас SM Junior (65 и 85 сс) Димитър Петров спечели двата манша, като в първия успя в последните метри да задмине Кристиян Иванов, а във втория беше убедителен за победата, а отново зад него остана Иванов. Трети се нареди Виктор Нейчев (КТМ).

В OPEN също беше драматично, но и в двата манша Янко Ташев и Александър Георгиев се преследваха през цялото време и караха гума до гума. Първият манш спечели Георгиев, а във втория Ташев удържа на атаките и с минимален аванс от 0.3 секунди пресече финала, за да триумфира в днешното състезание. Третото място зае Веселин Иванов (Сузуки). При S3 Хакан Халми категорично спечели пред Алекс Иванов и Славомир Иванов. В крайното класиране по нации България стана победител, пред Румъния и Турция.

Освен финалния кръг на Европейския шампионат по СуперМото се проведе и последния кръг на Републиканския ни шампионат на писта. Милен Георгиев (Априля, МИК рейсинг тийм) тръгна чудесно от стартовата решетка и кара убедително в 8 -те състезателни обиколки, за да се качи на първото място . Основният конкурент на Георгиев през сезона Жулиета Ленкова (Априля, МСК Плевен Еко тийм) остана на 36 секунди зад него, а трети пресече финала Боян Петров (Априля, МСК Плевен Еко тийм). Във F600cc. беше невероятно оспорвано от началото до края. Красимир Михайлов (Кавазаки, Троян Мото клуб) , неговия съотборник Павел Драганов и Тодор Меченски (Ямаха, Витек рейсинг) водеха сериозна борба за първото място. Михайлов водеше колоната, а зад него Драганов и Меченски на няколко пъти се изпреварваха, като плътно се приближиха до лидера, но не успяха да го задминат и с аванс от 0.2 секунди Краси Михайлов финишира пред Драганов и на 1.5 секунди пред Меченски .

При F1000cc. Калоян Ангелов (Хонда, МК Боляри) триумфира с първото място , като в средата на 10-те обиколки успя да задмине Михаил Атанасов (Сузуки, Девилс МС), оставяйки го втори. А шампиона за 2016-та в този клас Атанас Нейчев (Априля,Тийм ГИС) добре беше сметнал точките и кара разумно, за да завърши трети в днешното състезание, но първи в крайното подреждане за годината.

В SuperSport 600 благодарение на 94 -те си точки до момента в класирането Йонел Паскота остана 4-ти, но с актив от 109 пункта стана шампион на България. Победата днес спечели Александър Георгиев (Хонда,МСК Плевен Еко тийм) водейки битка с Пламен Петров (Ямаха, Троян мото клуб) за първото място. Георгиев завърши на 1.6 секунди пред Петров, а трети Бойко Божинов (Ямаха,Зедмото) , който също кара отлично и финишира на 3.6 секунди зад победителя.

В най-очаквания клас SuperBike 1000 безапелационно победата спечели Мартин Чой (СК ЕКО БМВ, Моторад,Плевен) оставяйки след него Димитър Митов (БМВ, МК Боляри) и третия Владислав Димитров (БМВ, Тийм ГИС). В клас СКУТЕРИ победата в днешното състезание беше за Митко Митков (Априля, МК Обзор), който въпреки наказанието от 10 секунди заради фалстарт триумфира с аванс от 15 секунди пред втория Боян Петров (МСК Плевен Еко тийм) и Пламен Христов (МСК Плевен Еко тийм). Плакетите на "Спорт тото" за най-бързи обиколки в квалификациите отидоха при Митко Митков (клас СКУТЕРИ, 0.49.1 минута) и Хакан Халми (клас S3 1.29.0 минути)