България спечели и отборната титла по мотокрос в Троян

Финалният кръг на Балканския шампионат по мотокрос завърши днес в Троян, а благодарение на отличното представяне на българските пилоти в шестте кръга от календара страната стана отборен шампион за 2016 година. Над 7000 зрители видяха майсторско каране, отлично трасе и оспорвани битки в различните класове през състезателния уикенд, които бяха част и от 7-ия кръг на Републиканския календар.

При МХ65 сс. победата в двата манша безапелационно спечели Радостин Михайлов (България, КТМ, 50 точки), а след него финишира и в двете пробягвания Мариус Канакис (Гърция, КТМ, 44 точки), трети на подиума за награждаване се качи младата дама Айда Кояну (Румъния, КТМ, 38 точки),която кара много силно и в първия манш се нареди на трета позиция, а във втория дълго време водеше колоната, но беше изпреварена в последните 3 обиколки от Михайлов, Канакис и Золтан Ордог (Турция, КТМ, 34 точки). Виктор Бориславов стана поредния носител на приза на "Спорт тото" за най-бърза обиколка в квалификацията в МХ 65 с време от 2:02:329 минути. Подобно на силните емоции от предишния кръг в Самоков в МХ 85 сс. зрителите станаха свидетели на идентичен случай в Троян, а именно в първия манш победата да спечели Антонис Сагмалис от Гърция (Кавазаки),а във втория и първото място на подиума да бъде за Николай Малинов (България, Кавазаки, 47 точки). Двамата на няколко пъти правеха рискови изпреварвания, но в рамките на феърплея и тяхното съперничество беше оценено от мотокрос публиката с аплодисменти след пресичане на финала. Трети при 85 кубиковите машини и в двата манша завърши Димитър Грозданов (България, КТМ, 40 точки).

Местният любимец Майкъл Иванов ( КТМ ) направи фантастичен уикенд и спечели квалификацията, както и двата състезателни манша. Още в първия Майкъл поведе съперниците си и завърши с над 40 секунди аванс пред Иван Петров ( Хускварна ), а във втория Петров му взе старта, но след това беше изпреварен от троянски пилот, който отново "затвори" конкуренцията със сериозен аванс от близо 1 минута. Трети се класира Хакан Халми ( България, КТМ, 40 точки ).

В МХ1 битката за подиума беше много сериозна и в двата манша. Християн Илиовски (Македония, Ямаха, 47 точки), Георге Кабал (Румъния, КТМ, 43 точки) и Адриан Радута (Румъния, Ямаха, 42 точки) водеха невероятна битка за победата, която в първия манш спечели Илиовски, но трябва да се отбележи падането на Кабал с което той загуби време и ситуацията се успокои до финала, защото Георге натискаше Илиовски и вървеше пред Радута и Харалампус от Кипър. Близо 2 минути загуби Кабал и нямаше смисъл да рискува, като завърши четвърти. Във втория манш румънецът даде всичко от себе си за успеха и карайки на моменти доста рисково спечели победата, като видя карирания флаг първи. След него останаха Илиовски, спечелилия Балканската титла предсрочно Радута и Харалампус от Кипър .

От родните пилоти в МХ1 с най-предно класиране е Васил Георгиев (32 точки, Сузуки) ,завършвайки шести. В отсъствието на контузения Мартин Тодоров в МХ победител от днешния кръг с 45 точки се нареди Веселин Малинов (България, Кавазаки), който остана трети в първия, а спечели втория. След него в крайното подреждане са Владимир Попов (България, Кавазаки, 44 точки) и Юлиян Райчев (България, Кавазаки, 43 точки). Попов се качи за първи път на подиума, а Райчев триумфира в първия манш, но падна малко след старта и финишира 4-ти. След края на състезанията на трибуната бяха наградени призьорите от различните класове за Балканския шампионат 2016-та година, който завърши в Троян.

МХ 65 - Крайно класиране за сезона :
1. Виктор Бориславов (България- 156 точки)
2. Мариус Канакис (Гърция- 150 точки)
3. Аида Кояну (Румъния- 139 точки)
МХ 85- Крайно класиране за сезона:
1. Антонис Сагмалис (Гърция- 172 точки)
2. Николай Малинов (България- 165 точки)
3. Кристиян Иванов (България- 133 точки)
МХ2- Крайно класиране за сезона:
1. Тони Цветков - младши (България- 190 точки)
2. Хакан Халми (България- 175 точки)
3. Любомир Васев (България- 144 точки)
МХ1- Крайно класиране за сезона:
1. Адриан Радута (Румъния- 239 точки)
2. Християн Илиовски (Македония- 226 точки)
3. Христофорос Хараламбус (Кипър- 196 точки)
МХ- Крайно класиране за сезона :
1. Юлиян Райчев (България- 181 точки)
2. Веселин Малинов (България- 161 точки)
3. Тони Цветков- старши (България- 141 точки)
В класирането по нации след сезона в Балканския шампионат шампион е България, пред Румъния и Кипър.