Лукойл Академик спечели Суперкупата на България (галерия)

Шампионът на България Лукойл Академик записа името си в историята на родния баскетбол, след като днес се наложи над носителя на Купата на България Рилски спортист (Самоков) с 93:85 (30:18; 25:21; 15:28; 23:18) и спечели първото издание на двубоя за Суперкупата на България, който се игра в столичната зала "Универсиада".

Дани Гъбсън беше най-резултатен за "студентите" - 21 точки, Саша Загорац добави 18 точки, а Христо Захариев и Филип Виденов приключиха съответно с по 14 и 10 точки.

Келвин Паркър беше най-резултатен за самоковци - 26 точки, Йордан Бозов добави 23 точки, а Джеръл Симънс и Ненад Делич приключиха съответно с по 15 и 11 точки.

Лукойл Академик - Рилски спортист - Супер Купа на България

Началото на този исторически двубой бе белязано от две прекъсвания заради проблеми с електронното табло в зала „Универсиада“, като това се случи само в първите 60 секунди. В моментите, в които все пак се играеше баскетбол, „студентите“ показаха по-добра стрелба след тройка на Гибсън и две точки на Зак, докато за Рилецо точни бяха Делич с един наказателен и пробив на Бозов.

Таблото в залата окончателно отказа след точно две минути игра, което принуди организаторите да вземат техника от зала „Триадица“, за да може мачът да продължи. След близо 40 минути играта бе подновена, а второто начало на мача бе повече от добро за „студентите“ – Гъбсън и Зак отново бяха точни за 12:5. Самоковци, които по-трудно успяха да се настроят отново за игра, се опитаха да се противопоставят, като в основата на всичко хубаво беше Йордан Бозов, но усилията на ветерана не бяха достатъчни и след десет минути Рилски спортист изоставаше с 18:30.

В началото на вторите десет минути Агре също откри сметката си за 32:18 в полза на Лукойл Академик, което принуди наставникът на самоковци Людмил Хаджисотиров да вземе прекъсване след по-малко от 60 секунди игра. Наставленията на младия специалист не дадоха нужния резултат, като след подноявяването на играта баскетболистите от Правец отново контролираха ситуацията на терена. Все пак, отборът на Рилски спортист се съвзе от лошото начало на мача, след като символичните гости смениха защитата от зонова на лична, а в нападение стрелбите на самоковци започнаха да влизат. 4:03 минути преди почивката разликата бе свалена до седем точки - 33:40, но до края на първото полувреме момчетата на Тони Дечев отново вдигнаха оборотите и възстановиха комфортната си преднина - 55:39.

Третата четвърт започна изключително равностойно, като първите три минути вървяха кош за кош и разликата в резултата се запази непроменена, което бе изцяло по вкуса на шампионите. Малко след средата на частта баскетболистите на Рилски спортист заключиха коша си, а в нападение Паркър и Бозов се развихриха и върнаха тима си в мача – 60:66. Това определено изнерви играчите на Академик, като кулминацията дойде с двете технически и дисквалификацията на капитана на „студентите“ Филип Виденов, а до края на периода играчите на Рилецо се възползваха от ситуацията и се доближиха още по-близо до съперника – 67:70.

Началото на заключитените десет минути бе изцяло за тима на Лукойл Академик, след като Христо Захариев се нагърби с отговорността и след седем безответни точки, шампионите отново имаха двуцифрен аванс – 77:67. Последва мигновен тайм-аут за символичните гости от Самоков, а след това Паркър наниза девет точки и разликата вече бе само две точки – 77:79. Самоковци продължиха да натискат и да използват пропуските в играта на съперника и това им донесе успех след две точки на Делич за 83:83 при 2:02 минути до края. Буквално до края играта вървеше кош за кош, като разликата между двата отбора се казваше Саша Загорац, който наниза две изключително важни тройки и бе с основна заслуга за крайния успех и спечелването на Суперкупата на България от Лукойл Академик – 93:85.

Лукойл Академик - Рилски спортист 93:85 (30:18: 25:21; 15:28; 23:18)

Лукойл Академик: Виденов 10, Корниенко 7, Зак 7, Гибсън 21, Захариев 14 (Агре 4, Грозев, Иванов 8, Минков, Великов 4, Веселинов, Загорац 18)

Рилски спортист: Бозов 23, Стоянов, Бруинсма, Делич 11, Паркър 26 (Иванов, Секулов, Георгиев, Киров, Цветкович 8, Симънс 15, Вутев 2)