Лукойл Академик започна с победа битката за финала в НБЛ

Шампионите от Лукойл Академик поведоха във полуфиналния плейоф на Националната Баскетболна Лига, след като спечелиха първия двубой от серията срещу Рилски спортист (Самоков) с 92:83 в среща, която се игра в спортния комплекс в Правец.

Най-резултатен за "студентите" беше Желко Шакич с 19 точки, Димитър Димитров и Павлин Иванов добавиха съответно по 15 и 14 точки, а Филип Виденов завърши с 13 точки.

Йордан Бозов отбеляза 20 точки за самоковци, а Франк Търнър добави 19 точки.

Резултатът в мача бе открит от гостите от Рилски спортист чрез Йордан Бозов, но малко след това баскетболистите на Лукойл Академик поеха контрол върху събитията и с лекота достигнаха до комфортна преднина от 15 точки - 30:15 след първата четвърт.

През вторите десет минути двата отбора си размениха ролите, като по-активни бяха гостите от Самоков, докато "студентите" с лекота пропиляваха шансовете си в нападение. В рамките на седем минути Рилски спортист се доближи само на две точки от съперника - 37:39, но в последните 120 секунди Захариев и Шакич вкараха и Лукойл се оттегли на почивката с пет точки преднина - 46:41.

Пре третата четвърт играта вървеше при разменено надмощие, като в един момент възпитанците на Тони Дечев успяха отново да стигнат до двуцифрен аванс - 57:47, но отговорът на гостите не закъсня и Стоянов, Кери и Гуджино отново върнаха Рилецо до съперника - 61:65 след 30 минути игра.

В началото на заключителните десет минути шампионите отново вдигнаха оборотите и поеха диригентската палка. 3:12 минути преди последния съдийски сигнал Лукойл Академик отново се откъсна напред - 86:72 благодарение най-вече на Шакич и Иванов. В оставащото време самоковци опитаха отново да скъсят разликата и да потърсят пълен обрат, но този път късметът им обърна гръб и победата остана в Правец - 92:83 в полза на Лукойл Академик.

Лукойл Академик - Рилски спортист 92:83 (30:15; 16:26; 19:20; 27:22)

Лукойл Академик: Шакич 19, Виденов 13, Захариев 11, Ратковица 10, Барович 5 (Великов 5, Иванов 14, Димитров 15)

Рилски спортист: Търнър 19, З.Георгиев 6, Гуджино 9, Бозов 20, Тодоров 4 (Иванов 3, Стоянов 6, Кери 10, Петрос 6)