Хьонес се завърна и Байерн се срина - интригата е жива (видео)

Байерн (Мюнхен) допусна повече от изненадваща загуба с 1:2 от Майнц 05 у дома и десет кръга преди края интригата в Бундеслигата се върна, тъй като разликата с втория Борусия (Дортмунд) вече е 5 точки. Тя може да бъде редуцирана и до 2 точки, тъй като в събота "жълто-черните" приемат шампионите в директен сблъсък.

Тимът на Джосеп Гуардиола беше сюрпризиран от късен гол на Джон Кордоба четири минути преди края, когато домакините атакуваха в търсене на победно попадение. Хайро Самперио беше вкарал за гостите през първото полувреме, а Ариен Робен беше изравнил след почивката.

На трибуните след 662 дни далеч от "Алианц Арена" се завърна бившият президент на Байерн Ули Хьонес, който досега лежа в затвора.

Поражението е първо за мюнхенци у дома от година насам, а и досега през сезона те не бяха губили дори точка вкъщи.

Пеп започна само с Роберт Левандовски в атака, а Роберт Мюлер беше оставен на пейката. Франк Рибери се завърна в стартовия състав, а Чаби Алонсо и капитанът Филип Лаам получиха почивка и дори не бяха в групата.

Колегата на Пеп Мартин Шмит прибягна до честата тактика, с която този сезон съперниците на Байерн се опитва да спрат мощта на шампионите. Той подреди трима централни защитници плюс още двама по двата бека, като по същия начин Борусия (Мьонхенгладбах) беше пречупил лидера за единствената му загуба по-рано през кампанията в Бундеслигата. И в крайна сметка днес подходът на Шмит също даде резултат.

Преди почивката баварците създадоха не повече от три опасни положения - чрез Артуро Видал, Хуан Бернат и Ариен Робен, като и при трите късметът беше на страна на гостите.

В предни позиции за Майнц нямаше нито един чист нападател, а в ролята на "фалшива деветка" сновеше Юнус Мали. Независимо от това гостите успяха да вкарат в 26-ата минута, когато Джулио Донати загърби дефанзивните си функции и напредна отдясно, след което центрира в наказателното поле към Хайро Самперио и той опъна мрежата - 0:1.

Играчите на Майнц 05 изпуснаха отличен шанс да поведат с 2:0 в 51-ата минута, когато Мали изведе Кристиан Клеменс на отлична позиция, но той не показа хладнокръвие и шутира в аут.

Секунди след това Томас Мюлер се появи на терена и Байерн трябваше да стане по-настоятелен в предни позиции. Така в 54-ата минута Видал стреля мощно от над 25 метра, но Кариус закова топката пред себе си. В 63-ата минута включване на Меди Бенатия в атака завърши с неточен удар с глава. Доскорошните съотборници на Тодор Неделев заиграха още по-затворено, като трябваше да парират и Дъглас Коща, когото Гуардиола също вдигна от скамейката "на пожар".

Домакините все пак успяха да отбележат и това се случи в 64-ата минута, когато Робен насочи топката силно с левия крак в долния ъгъл на вратаря на Майнц - 1:1.

След това нищо не се промени - играчите на Байерн разиграха пред наказателното поле на противника, но пък чисти ситуации нямаше.

Така времето си течеше и някак си от нищото, в 86-ата минута, привидно безобидна атака на Майнц 05 по дясното крило се прехвърли в наказателното поле, където Видал се отнесе доста пасивно към Юлиан Баумгартлингер и капитанът изведе появилият се като резерва Кордоба, който добре уцели кълбото и Нойер се оказа безпомощен за втори път.

Байерн така и не успя да промени нищо в оставащите няколко минути и трябваше да претърпи крушение. Майнц 05 пък доказа, че далеч не е случаен отбор и в момента е с единия крак в зона "Шампионска лига".