Габриела Петрова е Атлет на България за 2015 година

Габриела Петрова е Атлет на България за 2015 година в традиционното допитване на списание "Атлетика". Петрова, която се състезава в тройния скок, спечели убедително анкетата с 336 точки. През 2015 година тя завоюва сребърен медал от европейското първенство в зала в Прага, победи на турнирите в Атина, Прага и Мадрид, както и на европейското отборно първенство – втора лига в Стара Загора,  дебютира във веригата "Диамантена лига"  с второ място в Осло и остана на косъм от медалите на световното първенство в Пекин с четвърта позиция и личен рекорд от 14.66.

Габриела изпревари четирикратната победителка в анкетата Ивет Лалова-Колио (100 м и 200 м), която бе финалистка на световното първенство на 200 м и набра 300 точки от гласовете на специалистите.
Третото място в класирането на списание "Атлетика" е за европейския шампион на 3000 м стипълчейз за младежи до 23 години – Митко Ценов с 224 точки, а четвърто място за носителката на бронзов медал от европейското първенство в зала Радослава Мавродиева (гюле).

В десетката намериха място и другите двама медалисти от европейското първенство за младежи до 23 години – Георги Цонов (троен скок) и Денис Димитров (100 м и 200 м).  Цонов се класира пети на европейското първенство в зала за мъже, стана вицешампион при младежите, покри норматив за олимпийските игри в Рио и заслужи петото място в анкетата. Денис Димитров спечели сребърен на европейското първенство за младежи на 100 м и две победи на европейското отборно първенство – втора лига в Стара Загора, а във вота на списание "Атлетика" е шести.

Останалите четири места в десетката на анкетата останаха за финалистките на скок височина от световно и европейско първенства – Мирела Демирева (седмо място) и Венелина Венева-Матеева (девето място). Демирева стана девета на световното първенство в Пекин, а Венева-Матеева е седма на европейското първенство в зала в Прага.

Единственият национален рекорд при жените за годината постави Силвия Дънекова, която подобри собственото си постижение на 3000 м стипълчейз и показа най-силния резултат на балканския шампионат за мъже и жени. Това й донесе и осмото място в класирането.

На десета позиция е най-малката от номинираните атлети – Лиляна Георгиева, кото спечели сребърен медал на европейските олимпийски младежки игри на 800  м и спечели балканската титла на 1500 м за девойки младша възраст.

Тя изпревари с 3 точки финалиста от европейското първенство в зала Румен Димитров (троен скок), който зае 11-ото място.

В анкетата участват спортни журналисти следящи леката атлетика, членовете на екипа на списание "Атлетика" и сайта www.atletikabg.com