Марица на 1/8-финал за Купата на CEV

Женският волейболен отбор на Марица (Пловдив) постигна исторически пробив в евротурнирите! Шампионките на България се класираха за 1/8-финалите на втория по сила европейски клубен турнир за Купата на CEV, след като отстраниха вицешампионките на Белгия Дофин (Шарлероа). В мача-реванш, игран тази вечер пред почти пълни трибуни в залата на Пловдивски университет, маричанки надиграха Дофин с 3:1 (25:21, 17:25, 25:15, 25:13) и след победата с 3:0 и в първата среща като гости се класираха напред.

В първия гейм белгийките удържаха равенството до 6:6, но след това Марица наложи надмощие благодарение най-вече своята блокада. След дълга серия от сервиси на именичката Виктория Григорова резултатът набъбна от 14:12 до 19:12. С по-добро посрещане и по-резултатен начален удар Дофин опита да се върне в гейма, но силите на гостенките стигнаха само до 25:21 в полза на Марица. Във втората част волейболистките на Дофин заиграха далеч по-прецизно, докато домакините допуснаха едно подранило отпускане. Гостенките дръпнаха с 13:7, а Иван Петков потърси решение в смяната на разпределителката. С Мирела Шахпазова на терена, Марица успя да намали изоставането си до 14:15, но след това Дофин отново пое инициативата, направи разлика и бразилката Никол Дел Рио Корея с успешна единична блокада оформи крайното 25:17.

В третия гейм пловдивчанки отново бяха господарки на терена. Резултатът бе равен за последно при 6:6, след което домакините поведоха с по-концентрирана игра от противника и стигнаха до впечатляващото 25:15 и 2:1, което в този момент им осигури класирането за следващата фаза. За следващата част Иван Петков даде възможност и на четирите си резерви да играят. Въпреки това, Марица продължи да доминира тотално над загубилия вяра противник. С мощната и непрестанна подкрепа от трибуните, българските шампионки доведоха своя поход докрай, а крайното 25:13 бе оформено с убийствена блокада на Милена Димова.

Най-полезнат за Марица стана капитанката Ана Радичева с 15 точки (2 блока, 3 аса, 31% ефективност в атака и 33% перфектно посрещане), а Радосвета Тенева-Миличевич добави 14 точки (3 блока, 44% ефективност в атака и 6% перфектно посрещане) за победата. Най-резултатна за тима на Дофин пък бе Николи Дел Рио Корея с 12 точки.

Следващият съперник на Марица за Купата на CEV ще стане ясен утре след края на реванша между чешкия Оломуц и германския Шверинер (Шверин). В първия мач германките спечелиха у дома с 3:0.

Снимка: Бончук Андонов