Златен дубъл за България на най-силния евротурнир по фехтовка

България излъчи двама шампиони по време на състезанията от турнира „Сабята на Етрополски” в София, кръг от Европейската купа по фехтовка. Йоана Илиева грабна златото при кадетките (до 17 г.), а Димитър Райкин е първи при момчетата до 14 години. Това е едно от най-успешните представяния на млади български фехтувачи през последните няколко години.

В надпревара със 108 съпернички Йоана Илиева спечели титлата, като във финала победи Ивен Лау от Сингапур с 15:11 туша. Така талантливата състезателка на софийския клуб „Свечников” потвърди отличната си форма и даде нова заявка за бляскаво бъдеще в спорта.

Илиева имаше голям принос и за спечелването на бронзовите медали от България I при кадетките отборно. В мача за третото място тя и съотборничките й Симона Недялкова, Йоана Ефимова, Катрин Живкова и Даря Анастасова победиха с 45:36 силния тим на Турция. Във финала Украйна I се наложи над Румъния I.

При кадетите индивидуално България също взе медал. Носител на бронз стана Стефан Булдеев, възпитаник на „Тракия” (Пд), след като в полуфиналите загуби от бъдещия шампион Сахин Ялън (Тур) с 8:15. В битката за титлата турчинът надделя над Андрий Холованов (Укр) с 15:10. Холованов и сънародниците му от Украйна I пък станаха първи отборно. Втори се класира смесеният тим на Колумбия и Беларус, а бронзовите отличия останаха за Турция и Гърция.

Димитър Райкин извоюва титлата при момчетата до 14 г. след победа с 15:13 в много оспорван финал срещу Олексий Дорицкий (Укр). В същата възраст при момичетата съотборничката му от клуб „Свечников” Даря Анастасова спечели бронзов медал. Шампионка е украинката Ирина Куповик.
„Трудно ми е да изразя радостта си от успехите на българските състезатели, както и удолетворението си от отличната организация на турнира.

И преди сме имали силни постижения в „Сабята на Етрополски”, като например титлата на Любослав Бурнев през 2010-та, но тази година високите резултати на нашите спортисти са в различните възрастови групи и при двата пола. Искам специално да благодаря на треньорите за всеотдайността и отлично свършената работа, както и на спонсорите, които правят възможно този турнир да е сред най-добрите в Европа и да има най-високата категория – трета", заяви Запрян Ванчев, директор на академия „Васил Етрополски” и един от главните организатори на състезанията. В турнира, проведен за седми път, участваха общо над 350 фехтувачи от 18 страни.