Теди Салпаров и Зенит започнаха с победа защитата на титлата си в ШЛ (ВИДЕО)

Либерото на националния ни волейболен отбор Теодор Салпаров и руският гранд Зенит (Казан) започнаха с победа защитата на титлата си в Шампионската лига. Тимът на Зенит, който не бе воден от треньора си Владимир Алекно, а от помощника му Александър Серебренников, се наложи като гост на австрийския Хипо Тирол (Инсбрук) с 3:0 (25:17, 25:22, 40:38) в първия си мач от Група D на тазгодишното издание на най-силния европейски клубен турнир, игран късно снощи пред около 1750 зрители в олимпийската зала в Инсбрук.

В следващата си среща в групата Теди Салпаров и компания са домакини на черногорския Будванска Ривийера (Будва), който пък загуби у дома от вицешампиона на Турция Халкбанк (Анкара) с 0:3. Мачът е на 18 ноември (сряда) от 17,00 часа българско време.

Казанци имаха по-сериозни затруднения единствено в третия гейм, в който след невероятна битка продължила 44 минути, се наложиха с 40:38 след спасени 10 геймбола, които имаха домакините от Хипо Тирол. Теди Салпаров игра стабилно цял мач за Зенит и завърши с 55% позитивно и 36% перфектно посрещане. Най-полезен за руския гранд стана кубинската звезда Вилфредо Леон, който игра до средата на втората част, с 14 точки (3 аса, 58% ефективност в атака, 60% позитивно и 20% перфектно посрещане). Виктор Полетаев пък добави още 10 точки (1 ас и 56% ефективност в атака) за победата. За домакините от Хипо Тирол естонският национал Рене Теппан (1 ас и 43% ефективност в атака) и бразилецът Габриел Соареш Песоа (1 блок, 4 аса, 41% ефективност в атака, 24% позитивно и 8% перфектно посрещане) завършиха с по 17 точки.

ХИПО ТИРОЛ (ИНСБРУК, АВСТРИЯ) - ЗЕНИТ (КАЗАН, РУСИЯ) 0:3 (17:25, 22:25, 38:40)
ХИПО ТИРОЛ: Грегор Ропрет 2, Рене Теппан 17, Габриел Соареш Песоа 17, Янис Педа 3, Марек Беер 5, Дъглас Дуарте Соуса 2 - Лукас Провенцано-либеро (Педро Енрике Франсес, Александър Туш, Лоренц Корайман, Щефан Хъртиански 9)
Старши-треньор: Даниел Разван Гаван
ЗЕНИТ: Игор Кобзар 3, Виктор Полетаев 10, Вилфредо Леон 14, Алексей Спиридонов 8, Иван Демаков 5, Александър Гуцалюк 5 - ТЕОДОР САЛПАРОВ-либеро (Матю Андерсън 1, Евгений Сивожелез 9, Сергей Багрей)
Старши-треньор: Александър Серебренников.