Иснър изненада неприятно Федерер в Париж

Поставеният под номер 13 в схемата Джон Иснър (САЩ) поднесе изненадата в 1/8-финалната фаза на "Мастърс" турнира в Париж. Американецът победи със 7:6(3), 3:6, 7:6(5) третия в схемата Роджър Федерер (Швейцария) след 2 часа и 18 минути игра. Така Иснър ще се изправи на 1/4-финалите срещу Давид Ферер (Испания), който отстрани отново в три сета първата ракета на България Григор Димитров.

Гигантът Иснър стигна до успеха при четвъртия си мачбол, а в статистиката той се отчете с цели 27 аса.  Това е втори успех за 208-сантиметровия американец срещу рекордьора по титли от Големия шлем от общо седем двубоя между двамата.

34-годишният Федерер отрази шест възможности за пробив в мача и не се пропука в нито един от сервис-геймовете си, но съперникът му измъкна два тайбрека и така се добра до победата. Швейцарецът имаше и проблеми с настинка, като по време на срещата се наложи да приеме и медикаменти. Това видимо оказа влияние и върху представянето му днес.

В първия сет пробиви липсваха. При 3:2 Иснър имаше два брейкпойнта, но Маестрото от Базел се измъкна. В деветия гейм световният номер 2 получи шанс за пробив, но 30-годишният Иснър го отрази. Американецът доминираше в тайбрека и поведе с 4:1. Федерер намали разликата до 3:4, но с три поредни точки Иснър спечели тайбрека.

Втората част се реши след само един брейк за 4:2 в актива на именития швейцарец. В началото на този сет Федерер отново трябваше да спасява точки за пробив, но се справи. До края на сета бившият лидер в ранглистата не позволи изненада и след 6:3 изравни резултата в частите.

В решаващия сет също не липсваха възможности за пробив. В четвъртия гейм Федерер неутрализира брейкпойнт, а в петия и Иснър. При 3:3 швейцарецът отново създаде напрежение при началния удар на съперника си, но пробивът пак се размина. До края на сета двамата тенисисти взимаха подаванията си, за да се стигне до втори тайбрек в сблъсъка. Както и в първия, американецът взе рано инициативата и не я изпусна до края. Иснър излезе напред в резултата с 4:1 точки. При 6:2 той пропусна три мачбола, но при четвъртия нанесе своя удар и затвори тайбрека и мача със 7:5 точки.

Какво показва статистиката от съперничеството между Иснър и Ферер до момента? Те са се изправяли един срещу друг шест пъти, като предимството е на страната на испанеца - 5 победи само едно поражение.