Балкан триумфира в Самоков след продължение

Вицешампионът Балкан (Ботевград) постигна втората си поредна победа от началото на сезона в Националната Баскетболна Лига, след като спечели гостуването си на Рилски спортист в Самоков с 96:89. Ботевградчани стигнаха до триумфа след продължение, като редовните 40 минути завършиха при резултат 89:89. Стартът на годината пък не е никак розов за самоковци, които вече имат две загуби след два изиграни мача.

Двата тима изиграха динамично и оспорвано първо полувреме, в което си поделиха по една четвърт. Домакините поведоха със 7:12 след няколко отлични индивидуални акции на Франк Търнър, след което задържаха лидерската позиция до края на частта, когато бяха напред с шест точки - 15:21.

През втората част гостите взеха инициативата и постепенно изравниха играта, а след четири тройки на едно от новите си попълнения Марко Бъркич изравниха резултата - 35:35 четири минути преди почивката. “Зелените” задържаха насъбралата се инерция и до почивката, когато вече бяха напред в резултата с 46:44.

Авансът на гостите достигна девет точки - 55:46 след добри изяви на Брендън Фортънбери, но Рилски заигра далеч по-организирано и агресивно в защита и заличи изоставането си. В оставащите шест минути домакините направиха серия от 16-4 и така отново бяха напред с 59:62 след 30 минути.

Балкан поведе рано през четвъртата част и задържа водачеството си за кратко, преди тройка на Йордан Бозов да изведе Рилски напред с 67:69, a след това разликата в полза на домакините нарастна до 73:78. Въпреки това играчите на Влада Вукойчич не се предадоха и след борба до последно пратиха мача в продължение, след като завършиха редовните 40 минути със серия от 6-1, финиширана от два наказателни удара на Бъркич за 79:79.

Водени от Мартин Маринов, гостите се откъснаха напред с 88:80 в продължението, след което не изпуснаха водачеството и съвсем заслужено стигнаха до крайния успех с 96:89.

Марко Бъркич и Брендън Фортънбери бяха най-резултатни за победителите с по 19 точки всеки. Мартин Маринов направи силно включване от пейката и вкара някои ключови кошове, за да завърши със 17 точки, а Цветослав Острев остана с 14 точки.

Франк Търнър не бе достатъчен за Рилски, въпреки че завърши с 25 точки, 9 асистенции, 7 борби и нито 1 грешка за 43 минути. Златин Георгиев и Йордан Бозов вкараха по 14 точки всеки, а Тони Гуджино реализира 13.

РИЛСКИ СПОРТИСТ - БАЛКАН 89:96 (21:15, 23:31, 18:13, 17:20, 10:17)

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Франк Търнър 25, Тристан Кери 9, Златин Георгиев 14, Кори Петрос 8, Тони Гуджино 13 (Любомир Киров, Йордан Бозов 14, Тодор Тодоров, Дарин Иванов 2, Веселин Веселинов 4)

БАЛКАН (БОТЕВГРАД): Цветослав Острев 14, Брендън Фортънбери 19, Мартин Дурчев 8, Душан Цветкович 11, Николай Върбанов 4 (Марко Бъркич 19, Мартин Маринов 17, Васил Александров 4, Николай Маринов, Стоян Петков)