ФИФА отстрани заподозрян за уредени мачове в Република Южна Африка, контрола срещу България е част от разследването

ФИФА отстрани от футболни дейности за срок от шест години бившия отговорник за националните отбори на Република Южна Африка (РЮА) Линдиле Кика, който е замесен в скандал с уговорени мачове преди началото на световното първенство през 2010 година. Разследването се влачи вече няколко години, като част от него най-вероятно е и приятелска среща на домакините на световните финали срещу България, завършила наравно 1:1 в Йоханесбург в навечерието на Мондиала.

Главният юрист към международната федерация Ханс-Йоахим Екерт определи Кика като виновен по пет параграфа на етичния кодекс. Той не пожела да оповести детайли по разследването и своето решение, но обяви, че случаят е в неговите ръце "от месец ноември 2014 година насам и засяга няколко международни приятелски мача, играни преди началото на световното първенство в Република Южна Африка".

Република Южна Африка започва финалната си серия от контроли на собствена земя на 24 май 2010 година срещу България, като в този мач голмайстор за родните национали за равенството 1:1 е Валери Божинов в 31-та минута. Тази среща обаче едва ли е сред уредените при наличието на общо шест дузпи в контролите срещу Гватемала (5:0) и Колумбия (2:1) на 27 и 31 май. РЮА победи и Тайланд с 4:0.