Русия удари Сърбия с 3:1 в дербито в Бусто Арсицио (СНИМКИ)

Олимпийските волейболни шампиони и действащи европейски първенци от Русия записаха трета поредна победа на шампионата на Стария континент в България и Италия. Волейболистите на “Сборная” надиграха финалиста в Световната лига Сърбия с 3:1 (25:23, 21:25, 25:18, 25:20) в последния мач от Група D, игран тази вечер пред близо 4000 зрители в “Пала Ямамай” в Бусто Арсицио.

Така руснаците станаха победители в групата с 3 победи от 3 мача и 9 точки и се класираха директно за 1/4-финалите на Евроволей 2015. Там момчетата на селекционера Владимир Алекно ще играят срещу победителя от плейофа между 2-ия от Група В Италия и 3-ия от тази Група D Финландия. От друга страна "плавите" завършиха втори с 2 победи, 1 загуба и 5 точки и ще трябва да играят на плейофи срещу 3-ия от Група В - изненадата Естония.

Русия започна силно и поведе с 8:6 в първия гейм благодарение на Дмитрий Мусерский. Сърбите, обаче, останаха концентрирани и изравниха при 10:10 след силни изяви на звездата си Александър Атанасийевич. Последваха серия от зрелищни разигравания, но все пак "Сборная" отново дръпна при 22:20 след страхотна блокада на Мусерский. Въпреки усилията на "плавите" да се върнат в гейма, Русия го взе след 25:23. С малки изключения втората част бе напълно равностойна до 21:21, когато Сречко Лисинац даде преднина на Сърбия - 23:21. Последваха блок и директна точка от негова страна - 25:21 и 1:1.

Волейболистите на "Сборная" тръгнаха мощно в третия гейм, като поведоха с 11:5 след страхотна игра на Максим Михайлов. Видимо сърбите не можеха да издържат на темпото на игра и разликата нарасна до 16:8. В крайна сметка Русия спокойно спечели гейма с убедителното 25:18. Ситуацията не се промени и в четвъртата част, като руснаците първо поведоха с 5:1, а след това с 10:6 благодарение на Егор Клюка. След това като чели "плавите" сякаш загубиха концентрация и мотивация и разликата набъбна до 16:8, за да дойде края на гейма при 25:20 за Русия, а с това и на мача при 3:1 в тяхна полза.

Най-полезни за "Сборная" станаха Максим Михайлов (3 блока, 1 ас и 63% ефективност в атака) и Дмитрий Мусерский (5 блока!!!, 3 аса и 67% ефективност в атака) съответно с 19 и 18 точки за победата. За сърбите Александър Атанасийевич (1 блок и 38% ефективност в атака) и Сречко Лисинац (3 блока, 1 ас и 80% ефективност в атака) реализираха съответно 13 и 12 точки.

СЪРБИЯ - РУСИЯ 1:3 (23:25, 25:21, 18:25, 20:25)
СЪРБИЯ: Никола Йовович 1, Александър Атанасийевич 13, Урош Ковачевич 6, Марко Ивович 6, Марко Подрасчанин 7, Сречко Лисинац 12 - Никола Росич-либеро (Неманя Петрич 3, Саша Старович, Алекса Бърджович, Александър Околич 1, Невен Майсторович)
Старши-треньор: Никола Гърбич
РУСИЯ: Дмитрий Ковальов 3, Максим Михайлов 19, Егор Клюка 15, Евгений Сивожелез 6, Дмитрий Мусерский 18, Артьом Волвич 8 - Алексей Вербов-либеро (Павел Круглов, Алексей Обмочаев-либеро)
Старши-треньор: Владимир Алекно.