Полша с чисто 3:0 над Белгия във Варна

Световният волейболен шампион Полша започна с чиста победа участието си на Европейското първенство в България и Италия. Волейболистите на "Дружина полска" биха категорично Белгия с 3:0 (25:18, 29:27, 25:16) в първи мач от Група С, игран снощи пред едва около 700 зрители в зала "Конгресна" в Двореца на културата и спорта във Варна.

Така след изиграването на първите срещи в групата Словения, която преди това разгроми Беларус, и Полша имат по 3 точки, докато белгийците и беларусите са без спечелена точка. Днес от 17,30 часа играят Беларус и "червените дяволи", а от 20,30 часа Словения среща тима на Полша.

Поляците започнаха отлично мача и успя да поведе с 4 точки при 6:2. Момчетата на Стефан Антига показаха много добра игра на мрежата и до първото техническо прекъсване водеха с 8:3. Веднага след прекъсването "Дружина полска" успя да дръпне с 6 точки при 10:4. Второто техническо прекъсване пък бе при резултат 16:11 за Полша. След прекъсването, благодарение на отличното изпълнение на начален удар поляците поведоха със 7 точки - 19:12. Белгийският тим отвърна с три последователни точки и намали пасива си до 4 точки. В крайна сметка световните шампиони пропиляха два геймбола, но успяха да вземат гейма с 25:18.

В началото на втората част играта бе изключително равностойна и оспорвана. Нито един от двата тима не успяваше да вземе сериозна преднина и резултатът бе изравняван 6 пъти. След 6:6 след грешки при изпълнение на начален удар и в атака на поляците дойде първото техническо прекъсване при резултат 8:6 за Белгия. Полша изравни резултата при 8:8, а след нови три равенства поведе при 13:11. Белгия веднага изравни при 13:13, последваха нови две равенства, а при второто техническо прекъсване белгийците водеха с 16:15. Последва ново равенство при 16:16, след което Полша поведе с 2 точки. Белгийският тим обаче реализира три поредни точки и не само изравни при 18:18, но и поведе в резултата. След ново равенство при 19:19 Белгия поведе с 2 точки - 21:19. Поляците показаха характер и изравниха при 22:22. След нови пет равенства Полша успя да затвори гейма с 29:27.

В началото на третия гейм поляците отново показаха добрата си игра и начален удар. Те набързо поведоха с 3:0, а при първото техническо прекъсване авансът им бе 5 точки - 8:3. Поляците продължиха с отличната си игра и започнаха да трупат преднина, която при второто техническо прекъсване достигна цели 8 точки - 16:8. До края на третата част "Дружина полска" нямаше проблеми и спечели категорично гейма с 25:16 и съответно мача с 3:0.

Най-полезни за полският тим станаха капитанът Михал Кубяк (2 блока, 2 аса, 56% ефективност в атака и 58% перфектно посрещане) и Матеуш Мика (1 ас, 65% ефективност в атака и 50% перфектно посрещане) с по 14 точки за победата. За белгийците Герт Ван Вале завърши със скромните 9 точки.

ПОЛША - БЕЛГИЯ 3:0 (25:18, 29:27, 25:16)
ПОЛША: Фабиан Джизга 1, Бартош Курек 13, Михал Кубяк 14, Матеуш Мика 14, Карол Клос 8, Матеуш Биениек 5 - Павел Заторски-либеро (Давид Конарски 3, Гжегож Ломач, Рафал Бушек)
Старши-треньор: Стефан Антига
БЕЛГИЯ: Матиас Валкиерс, Герт Ван Вале 9, Сам Деруу 6, Томас Русо 7, Симон Ван Де Вуурде 3, Пиетер Верхеес 3 - Щайн Дейонкхеере-либеро (Брам Ван Ден Дриес 2, Пиетер Куулман 4, Кевин Клинкенберг 1, Щайн Д'Хулст, Сепе Бетенс 2, Мартин Колсон)
Старши-треньор: Доминик Бейенс.