Австрия празнува след наказателна акция в Стокхолм, Евро 2016 се отдалечава за Ибра и компания (видео)

Австрия разгроми Швеция с 4:1 като гост и официално си осигури място на финалите на Евро 2016. Австрийците записаха седма поредна победа в квалификациите и по категоричен начин доказаха, че са най-добрият отбор в група "G". Пред препълнените трибуни на "Френдс Арена" в Солна Дейвид Алаба откри резултата от дузпа в 9-ата минута, а Мартин Харник на два пъти и Марк Янко отблязаха другите попадения за внушителния успех на тима на Марсел Колер. Златан Ибрахимович беше точен за Швеция в добавеното време.

За Швеция това бе първа домакинска загуба в евроквалификации от 2003 година. "Тре кронур" отстъпи второто място в групата на Русия и почти сигурно ще трябва да мине през баражите, за да се класира за финалите на шампионата във Франция. В момента шведите имат само с точка повече от 4-ия Черна гора, но едва ли ще допуснат грешка срещу аутсайдерите Лихтенщайн и Молдова.

Преди три дни късният финален щурм не спаси шведите от загуба в Москва, а болките в гърба не позволиха на Ибрахимович да издържи повече от едно полувреме. Звездата на скандинавците обаче стисна зъби и започна като титуляр днес, а селекционерът Ерик Хамрен този път заложи на схема с двама нападатели и пусна до Маркус Берг редом до Ибра. В състава на "тре кронур" имаше още две промени в сравнение с мача срещу Русия, като сред стартовите 11 освен Берг се появиха Ким Калстрьом и Еркан Зенгин.

В състава на Австрия изненади нямаше. Атаката се водеше от ветерана Марк Янко, а от втора позиция му помагаха Марко Арнаутович, Златко Юнузович и Мартин Харник. Дейвид Алаба и Юлиан Баумгартлингер пък бяха двойката вътрешни халфове.

Срещата започна с мощен натиск на Швеция и гостите се принудиха да се приберат дълбоко в собствената си половина. В 6-ата минута Берг отправи изненадващ далечен удар, но топката излезе в аут. Секунди по-късно Калстрьом извърши глупаво нарушение в наказателното поле срещу Юнузович и реферът Веласко Карбайо веднага посочи бялата точка. Алаба технично копна топката и излъга Исаксон - 0:1.

Шведите можеха да изравнят след четвърт час игра, но австрийски защитник изчисти топката миг преди Ибрахимович да я забие във вратата от 5-6 метра. В 25-ата минута Златан стреля силно от фаул и Алмер с облекчение изгледа как топката профучава покрай гредата.

Домакините доминираха, но в 38-ата минута, противно на логиката, получиха втори гол. Отбеляза го Мартин Харник с глава, след като преди това Марк Янко му свали топката с глава. В края на полувремето австрийците на два пъти можеха да нанесат съкрушителен удар, но Исаксон спаси изстрел на излезлия очи в очи с него Арнаутович, а после попречи и на Харник да вкара втория си гол в двубоя.

В началото на втората част в играта на шведите имаше импулс, но многобройните центрирания от двата фланга не затрудняваха снажните Драгович и Прьодъл. Атаките на гостите бяха редки, но много опасни и при една от тях само добрият рефлекс на Исаксон не позволи на Алаба да се разпише за втори път.

В 60-ата минута Ибрахимович стреля от фаул в стената, а малко по-късно Алмер отрази мощен шут на Себастиан Ларсон. Австрийците продължиха да действат спокойно и с лекота се справяха с набезите на домакините по крилата. В 77-ата минута прекасен пас на на Алаба намери Марк Янко, който технично насочи топката под плонжа на Исаксон. До края остана време Харник да се разпише още веднъж след поредната впечатляваща атака на гостите, а Ибрахимович все пак върна един гол в добавеното време.

За Австрия това е първо класиране на финали на европейско първенство през квалификации, след като през 2008 година страната беше домакин на първенството съвместно със Швейцария.

ШВЕЦИЯ - АВСТРИЯ 1:4 (0:2)
0:1 Алаба (9) д.
0:2 Харник (38)