Белгия изненада Литва и излезе начело в група "D" (видео)

Действащият вицешампион на Европа – Литва допусна изненадващо поражение в групa “D” на Евробаскет 2015, след като днес загуби от Белгия с драматичното 74:76.

След този двубой белгийците са на първо място във временното класиране с баланс от 2 победи и 1 загуба, а със същия актив на второ място се нареждат литовците.

Мат Лойески беше най-резултатен за победителите – 22 точки, Йонатан Табу и Сам Ван Россом добавиха съответно по 16 и 13 точки, а Аксел Хервеле приключи с 11 точки.

Звездата на Литва Йонас Валанчунас бе над всички и бе близо до „трипъл-дабъл” – 25 точки, 12 асистеции и 9 борби, а Паулис Янкунас добави 13 точки.

Баскетблистите на Литва започнаха уверено двубоя и без особени проблеми поведохас 20:12 след първите десет минути. Малко след средата на втория период символичните домакини бяха напред с 34:21, но в оставащото време играчите на Белгия се развихриха, като реализираха серия от 14:1 и до почивката равенството бе възстановено – 35:35.

През третата част белгийците стигнаха до пълен обрат, но така и не успяха да си осигурят по-комфортна преднина и всичко трябваше да се реши в заключителните десет минути – 57:54. Размяната на успешни атаки и към двата коша продължи с пълна сила и в началото на последната четвърт. Все пак, две минути преди сирената Литва отново поведе с малко по-голяма разлика – 74:68, но вместо да затвърдят лидерството си, литовците допуснаха две елементарни грешки в рамките на половин минута и равенството бе възстановено.

В една от последните атаки в мача Калниетис рискува със стрелба от тройката, но опитът му се оказа неуспешен. В ответното нападение Сам Ван Россом също се сполучи при трелбата си от средно разстояние, но последва добвка от Пиер-Антоан Жийе, която бе успешна и Белгия се поздрави с победата – 76:74.