България падна и от Италия и официално стана зрител на Евро 2016 (видео+галерия)

България официално приключи с шансовете за участие на европейските финали през идното лято. Родните футболисти загубиха при гостуването си на Италия в Палермо с 0:1, с което вече нямат и на теория възможност за класиране на Евро 2016. Попадението реализира Даниеле Де Роси в 6-ата минута от дузпа, която бе отсъдена за нарушение на Веселин Минев.

Наставникът на "лъвовете" Ивайло Петев заложи на 4-2-3-1, като атаката на България водеше Илиян Мицански, зад когото действаше триото Тодор Неделев, Ивелин Попов и Георги Миланов. Зад тях пък полузащитата държаха капитанът Светослав Дяков и Ивайло Чочев. Българската защита пред вратаря Божидар Митрев бе в състав Веселин МИнев, Александър Александров, Николай Бодуров и Йордан Минев.

Италия - България 1:0
Италианският селекционер Антонио Конте нареди своите в 4-3-3, като очаквано Грациано Пеле бе на върха на нападението на четирикратните световни шампиони. Двубоят в Сицилия се игра пред 21 000 зрители, 50 от които наши сънародници. На моменти те надвикваха местната публика с мощно "Българи, юнаци".

Италия направи сериозен пропуск още в първата минута. Първо Антонио Кандрева, а след това и Пеле не успяха да преодолеят Божидар Митрев от добра позиция. Последва удар и на Стефан Ел Шаарауи, но топката мина над вратата.

В 18-ата минута България можеше да изравни. Мицански се възползва от грешка в редиците на съперника и напредна мощно. Нападателят отправи удар по земя, но играещият 150-и мач с националната фланелка Джанлуиджи Буфон изби майсторски със сетни усилия в корнер.

"Адзурите" отвърнаха с опасен изстрел с глава на Грациано Пеле в 25-ата минута, който за наше щастие мина над вратата на Митрев.

В 31-ата минута Попов пробва да застраши любимеца на публиката Буфон, но би в аут от фаул. Италианците веднага създадоха положение пред нашата врата, където обаче Митрев се намеси добре и улови топката.

В 37-ама минута Кандрева опита да повтори изпълнението на Марко ван Бастен от финала на Евро'88, но волето му не се получи. Скоро след това много активният в срещата халф на Лацио имаше нова възможност, но топката бе уловена на Божката Митрев. Минутка по-късно реферът наду свирката за край на полувремето.

Домакините започнаха добре и втората част, като Пароло накара Митрев да показва класа под нашата рамка. Стражът на Шериф (Тираспол) отрази шута на звездата на Лацио с добър рефлекс. В 55-ата минута съдията Карасьов намали числеността на терена, като показа директни червени картони на Мицански от нашите и световния шампион Де Роси. Двамата се сритаха край тъча и руснакът моментално бръкна в джобчето си.

В 61-ата минута Неделев стреля опасно към рамката на Буфон, но бившият нападател на Ботев (Пловдив) нямаше сполука. В ответната атака Божидар Митрев отново бе безгрешен, спасявайки голов изстрел на Ел Шаарауи. Пет минути по-късно Митрев отново се намеси вещо след нов шут на Фараона. В 67-ата минута Петев извърши първите си две смени - Тошко Неделев и Данчо Минев отстъпиха местата си на Михаил Александров и Иван Бандаловски.

Това даде тласък на нашите и Чочев имаше възможност за гол след центриране на Бандаловски отдясно. Веднага след това се случи и третата българска смята - Димитър Рангелов влезе на мястото на Попов. Последваха по-скучни минути, до мига, в който Миланов тества рефлекса на Буфон с добър удар.

До края не случи нищо сериозно и така България записа нова загуба в кампанията за Евро 2016. Италианците пък ще запомнят този мач най-вече с юбилейния 150-и двубой на Джиджи Буфон под рамката на "Скуадрата".