Челопеч посрещна зрелищен кръг от националния шампионат по Автокрос

Този уикенд, на 1 и 2 август (събота и неделя) в местността Маята, село Челопеч се проведе пореден кръг от националния шампионат по Автокрос.

Победител в клас Супер Бъги над 1600 куб. см. е седемкратният шампион на България Христо Александров („Търговище ауто 2001") с време 06:16.93 и общо 31 точки. Втори с 26 т. и време 06:43.12 остана Петко Илиев (АСК „Яворов Чирпан"). На трета позиция завърши Петър Галев (София) с време 06:59.12 и общо 19 т.

Победителят Христо Александров се завръща на трасето след прекъсване повече от две години. „Трасето беше много трудно, но с добра техника успях да се справя", заяви седемкратният шампион на България Христо Александров.

Първи в серия клас Бъги до 1600 куб. см. е Георги Кърджиев („Тони старт") с време 06:41.94 и общо 32 точки. След много оспорвана битка на второ място успя да завърши Димитър Калев („Тони старт") с време 06:50.80 и 22 т., следван от третия в класирането Тихомир Трънков („4x4 Адвенчър") с време 06:52.75 и 20 т.

В клас Туринг победител е Ивайло Георгиев („Булстар Рали Тийм") с време 07:36.33 и 26 т., а втори остана Ивайло Цветков („Жико МС") с време 07:39.23 и 18 т. Трети е Методи Тодоров („Старт Н Криводол") с 22 т. Радослав Иванов („Старт Н Криводол") финишира на първо място по време и точки (07:17.57, 33 т.), но е отстранен заради неправилно изпреварване на жълт флаг във финалната серия и заема последно място в класирането.

В отборното класиране на първо място застана тимът на „Тони старт" с 25 точки, следван от втория „Търговище ауто 2001" с 18 т. Трети е „Булстар Рали тийм" с 15 т.

Състезанието бе изключително оспорвано и зрителите станаха свидетели на зрелищни изпреварвания и много адреналин.

На официалното откриване присъстваха кметът на Община Челопеч инж. Алекси Кесяков, председателят на Българската федерация по автомобилен спорт Радослав Козлеков, организаторите на състезанието - Румен Манолов, старши комисар Мариета Иванова - директор Областна дирекция на МВР София, Стефан Митов - директор продажби „Индустриал Комерс", официален вносител на Hyundai за България, Георги Славейков - наблюдател на БФАС, председател спортни комисари Деница Иванова, спортните комисари Ради Петров, Васил Кубадинов, секретарят на състезанието Венета Георгиева, председател на техничека комисия Георги Бояджиев, организатор връзка с пилотите Мартин Нейков и др.

„Аз съм горд, че пореден кръг от Национален шампионат по Автокрос ще се реализира тази година и вярвам, че ще се състои успешно за състезателите. Като председател на БФАС за мен е чест да присъствам на това състазение. Сигурен съм, че организаторите са си свършили добре работата и са подготвили добре организирано състезание и са се погрижили за обезопасяването на състезателните трасета в най-висока степен. Искам да благодаря на Алекси Кесяков и на цялата община Челопеч за подкрепата и за предоставената възможност, че една идея се осъществи. Идея, която дойде миналата година и която в рамките на два месеца стана реалност. Когато се кандидатирах за председател на БФАС много харесвах дисциплината автокрос. Много силен спорт, слабо познат до момента в България и тогава обещах, че ще го популяризираме. На сътезателите пожелавам спортсментска надпревара", коментира при откриването председателят на БФАС Радослав Козлеков.

Кметът на Община Челопеч инж. Алекси Кесяков изрази удовлетвореността си, че това състезание се провежда в местността близо до град Челопеч. Той сподели, че за него е било голямо предизвикателство изграждането на автомобилна писта със специфични изисквания.

„Градът очакваше това голямо събитие, което е голям празник и събра много хора от съседните градове. До момента не сме правили такива мероприятия. Трябва да благодаря на всички организатори за това, че благодарение на тях това състезание е факт и се надявам, че всички участници, организатори и зрители ще останат удовлетворени от днешната фиеста. Надявам се да повторим това състезание догодина и да го направим традиция. Ще се постараем да подобрим целия район, не само пистата, а и всичко останало, така че следващото състезание да бъде в още по-добри условия.", каза още инж. Алекси Кесяков.