България вече има четвъртфиналисти на световното по бадминтон за глухи

България вече има първите си представители на четвъртфиналите на световното първенство по бадминтон за глухи. Турнирът се провежда в столичната зала "Христо Ботев", а на крачка от битката за медалите вече са смесената ни двойка Людмил Гетов и Гергана Баръмова.

Двамата изиграха перфектен мач в осминафиналите срещу силните южнокорейци Сунхо Юнг и Юнхук Ким и след само 16 минути игра си осигуриха място в следващата фаза - 21:10 и 21:4.

Другите ни две двойки отпаднаха от надпреварата. Никола Тянков и Габриела Колицова започнаха деня с убедителна победа с 21:5 и 21:17 над турците Мехмет Бари и Ягмур Гулбуз, но в осминафиналите бяха надиграни от поставените под 1 в схемата руснаци Артьом Карпов и Елена Тиурина. Нашите започнаха добре срещата и поведоха с 6:1, но след това руснаците се разиграха и още до първата почивка вече водеха с 11:10. В крайна сметка фаворитите за титлата победиха с 21:14 и 21:14.

Теодор Жерков и Силвия Бозева загубиха сутринта от от Мейонгсо Сео и Сеонхва Йеонг (Южна Корея), но след победата над индийците Джехан Дабоо и Неетху Увиджайакумари от вторник се класират за елиминациите. В 1/16-финалите обаче бяха надиграни в изключително оспорван мач от японците Какиуши Кохей и Мика Йошида.

Утре осминафинали в индивидуалните дисциплини ще играят големите ни надежди за медал от турнира Габриела Колицова и Гергана Баръмова. Колицова победи убедително днес украинката Анастасия Сафронова с 21:11 и 21:6, а в спор за място на четвъртфиналите ще се изправи срещу Елена Тиурина от Русия. Баръмова се класира без игра за осминафиналите, където ще срещне японката Шихиро Шинада. При две поредни победи Колицова и Баръмова могат да се срещнат в полуфиналите на турнира.
Людмил Гетов при мъжете имаше нещастието да се изправи срещу номер 1 в схемата Артьом Карпов още на 1/16-финалите и загуби с 8:21 и 5:21. Другият ни представител в надпреварата Теодор Жеков също отпадна на същата фаза след 17:21 и 9:12 от германеца Оливер Вите.

Осминафинал утре ще играе и мъжката ни двойка Людмил Гетов/Никола Тянков. Двамата бяха надиграни с 11:21 и 9:21 от руснаците Валерий Антонов и Артьом Карпов в последната си среща от груповата фаза, но въпреки това се класира за фазата на елиминациите. Там нашите ще спорят с литовците Казимиерас Даускуртас и Игнас Резникас, които са поставени под номер 4 в основната схема на турнира.

Женската ни двойка Габриела Колицова и Боряна Топчиева отпадна на 1/16-финалите след драматична загуба от украинките Богдана Губанова и Анастасия Сафронова - 21:23, 21:9 и 19:21.

Утре, 24 юли, от 9,00 часа сутринта са осминафиналите в индивидуалните дисциплини - мъже и жени, както и тези в мъжките двойки, а от 15,00 часа са четвъртфиналите.