Айлендърс се наложи с 3:1 над Питсбърг

С 37-ия гол за сезона на Джон Таварес Ню Йорк Айлендърс измъкна победата при гостуването на Питсбърг и се поздрави с крайното 3:1. Езерняците събраха 100 точки и са 3-и в дивизия Метрополитен, което им гарантира минимум тази позиция в крайното класиране. Така със сигурност в плейофите те ще стартират като домакини и чакат да разберат съперника си. Питсбърг е 4-и с 96 точки след пет поредни загуби и само три победи в последните си 14 мача. Така Пингвините изглеждат доста затруднени в опитите си да вземат квота за плейофите, което все пак може да стане, но при определен развой на другите срещи тяхна задължителна победа в Бъфало тази вечер.

Таварес се разписа в 2:46 минута на третия период, като изведе своите напред с 2:1. За 1:0 се разписа и Кейси Чижикас, а вратарят им Ярослав Халак спаси 37 шута. 4 минути преди края на мача гарманецът Михаел Грабнер оформи крайното 3:1, а за Питсбърг първи гол след повече от две години суша наниза Роб Скудери. Детройт е последният отбор, който си е гарантирал място от Източната конференция в плейофите, а последните две квоти все още са вакантни.

В мач без значение за крайното класиране на Изток Калъмбъс се наложи с 4:2 като домакин над Бъфало. Вратарят на домакините Сергей Бобровски спаси 23 удара. Поражението остави Сейбърс на последното място в конференцията с 31 победи от 81 мача и шанс за първи избор в драфта след края на сезона. Кам Аткинсън, Нико Фолиньо, Мат Калвърт и Буни Дженър на празна врата се разписаха за Блу Джакетс, а Брайън Джонта с гол и пас и Михаил Григоренко отвърнаха за гостите.